Dünyanın en uzun kiliminde sol ilmek de atıldı

75 günde, 75 metre uzunluğunda, 80 santimetre genişliğinde dünyanın en ince ve uzun kilimini dokuyan Hataylı Kilim ustası Abdullah Akar, rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 19.7.2014 14:39
Hatay'da unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yaşatmak ve ilin adını en iyi şekilde tanıtmak amacıyla kilim ustası Abdullah Akar aracılığı ile yeni bir adım daha atıldı. Baba mesleği olan kilim dokumacılığını uzun yıllardır yaşadığı tüm zorluklara rağmen devam ettirmeye çalışan kilim Ustası Abdullah Akar, geleneksel el sanatlarını sürdürmeyi amaçladığını belirterek, "Ekonomik şartların kötüye gitmesi ve her geçen gün teknolojinin gelişmesi mesleğimizi olumsuz etkiliyor" dedi.

Tüm olumsuzluklara rağmen her ilmeğinde bir alın teri, her desenin bir hikâyesi olan el dokuması, kilimcilik mesleğine dikkat çekmek amacıyla ve Hatay'ın anavatana katılışının 75'inci yılında olması sebebiyle 75 günde 75 metre kilim dokuduğunu dünya rekoru kıran Akar, "Dokuduğum kilime yaklaşık 900 km ip kullandım, 4 milyon civari ilmek atıldı. günde 16 saat çalışarak kilimimi dokudum. Kilimin tüm modelleri bana ait ve hepsinin farklı bir anlamı var. Kilimi bugün bitirdim. Noter ölçecek, daha sonra dünyanın en uzun kilimi olduğunu için Guinness rekorlar kitabına başvuracağım" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından kilim ustası Abdullah Akar, dünyanın en uzun kilimini noter huzurunda son ilmeğe atarak dünyanın en uzun kilimini bitirdi.

Son ilmeği atılan 75 metrelik dünyanın en uzun kilimi, Hatay 5. noter Ali Aydın tarafından ölçülerek tescillenmiş oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en uzun kiliminde sol ilmek de atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN