'Piyanonun çınarı' hayata veda etti

52 yıllık meslek hayatında birçok önemli sanatçı yetiştiren Prof. Dr. Nimet Karatekin 93 yaşında hayatını kaybetti. Karatekin'in cenazesi dün İstanbul'da toprağa verildi

Giriş Tarihi: 19.7.2014
Ana, Anadolu, hocaların hocası, sihirli değnek... Öğrencileri "piyanonun çınarı" Prof. Dr. Nimet Karatekin'i anlatırken böyle diyordu. 52 yıllık meslek hayatında Rengim Gökmen, İbrahim Yazıcı, Emre Şen, Hakan Ekmen, Filiz Peker Balkız, Naci Özgüç gibi nice sanatçı yetiştirmiş bir çınardı o... Türk piyanist, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nimet Karatekin, 93 yaşında hayatını kaybetti. Uzun yıllar Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölüm Başkanlığı yapan Karatekin sanatçı Zuhal Olcay'ın da teyzesiydi. Karatekin'in cenazesi dün İstanbul'da Bebek Camisi'nde öğle vakti kılınan cenaze namazından sonra Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi. Zuhal Olcay, bir röportajında ses güzelliğinin nasıl keşfedildiği sorusunu "Küçücükken, kulağım çok iyiydi. Teyzelerimden biri öğretmen. Piyanist virtüözler yetiştirdi. Çok değerli bir hocadır. Adı Nimet Karatekin. Kulağıma bakmışlardı. Hepsine doğru sesleri vermiştim. 'Bu çocuğun istidadı var' demişti" diye yanıtlamıştı.

ÖDÜLÜ CUMHURBAŞKANI GÜL VERDİ
Piyano eğitimcisi "Hocaların hocası" Karatekin, 1921'de İstanbul'da dünyaya geldi. 1934'te Musiki Muallim Mektebi'ne girdi. Burada Ferhunde Erkin ile piyano, Necdet Remzi Atak ile keman ve Azize Işık ile şan çalışan Karatekin, daha sonra 1940 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü'nde öğrenim gördü. Ferhunde Erkin'in piyano, Liko Amar'ın oda müziği, Necil Kazım Akses'in armoni öğrencisi olan Karatekin, 1944 yılında okulun yüksek bölümünü bitirdi. Aynı okulda piyano öğretmeni olarak göreve başlayan, Ulvi Cemal Erkin ve Hidalgo ile bir süre çalışan Karatekin, Muazzez Gökmen ve Suna Korad gibi tanınmış müzisyenlere eşlik etti. Pek çok resital ve konser veren Karatekin, sonraki yıllarında kendini tamamen piyano öğrencisi yetiştirmeye adadı. 1985'te Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölüm Başkanlığı'na getirilen, 1996'da emekli olana dek pek çok sanatçı ve akademisyen yetiştiren Karatekin'e 2007'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından "Hacettepe Üniversitesi Hizmet Ödülü" takdim edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Piyanonun çınarı' hayata veda etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN