İstismarcının tahliyesine bakanlık itiraz etti

14 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunan gencin tahliye edilmesi bir üst mahkemeye taşınırken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı davaya müdahil oldu. Bakanlık küçük kızın psikolojik tedavisini de üstlendi

Giriş Tarihi: 21.7.2014
İstanbul'da 14 yaşındaki lise öğrencisi S.A. bir süre önce internet üzerinden tanıştığı Ö.N. ile arkadaşlık kurmak için buluştu. Ö.N., küçük kızı evine götürüp burada cinsel ilişkiye girdi. Çocuğun çıplak resimlerini çeken Ö.N. bir süre internet üzerinden görüşmeye devam etti. Zaman zaman S.A.'yı buluşmaya çağıran Ö.N. gelmezse çıplak fotoğraflarını internete koymakla tehdit etti. Ö.N. tehdit ve şantajla bir süre daha cinsel ilişkiyi sürdürdü. S.A.'nın hamile kalabileceğini düşünerek olayı annesine anlatması üzerine aile savcılığa başvurdu. Olayla ilgili soruşturma başlatan savcılığın talimatıyla Ö.N. tutuklandı. Ancak 18 gün sonra gerekçe gösterilmeden tahliye edildi. Tahliye kararına tepki gösteren aile, Ö.N.'nin tekrar tutuklanmasını istedi. Çocuklarının psikolojik tedavi görmeye başladığını belirten aile, tacizcinin tahliyesi ile korkularının arttığını dile getirdi. Ailenin avukatı Emre Pamuk, tahliye kararını veren Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunduğu itiraz dilekçesinde, yasalar uyarınca kendi rızası olsa bile 15 yaşın altındaki çocuklara cinsel istismarda bulunanların tutuklu yargılanması gerektiğini söyledi.

'MAHKEME İHMALİN SORUMLUSU OLUR'
Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde çocuk ile ilgili idari yaptırım ve yükümlüğün devlete bırakıldığını anımsatan Pamuk, "Sanık hakkında verilen tahliye kararı ile mahkemeler mağdur çocuk için ihmalin sorumlusu olacaktır. Çocuklara yönelik cinsel suistimal ve istismara karşı devletin gerekli tüm önlemleri alması gerekir" dedi. İtiraz üzerine dosya üst mahkeme olan İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hem davaya müdahil oldu, hem de S.A.'nın psikolojik tedavi görmesi için harekete geçti. Üst mahkeme, tahliye itirazıyla ilgili kararı önümüzdeki günlerde verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstismarcının tahliyesine bakanlık itiraz etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN