Türkiye'nin en iyi haber sitesi

28 yıl sonra elma yedi

Giriş Tarihi: 22.7.2014

Dişlerini kaybeden, çene kemiği eridiği için "umutsuz vaka" olarak görülen Karadağlı Vesna Mrdak, şifayı Türkiye'de buldu. "Box Teknik" yöntemiyle çene kemiği ve diş yapılan Mrdak'ın ilk yemeği elma oldu

Karadağlı Vesna Mrdak 28 yıl boyunca dişsiz yaşadı, hiçbir katı gıdayı yiyemedi. Birçok yemeğin tadını unuttu. Çene kemiği eridiği için umutsuz vaka olduğu değerlendirilen Mrdak, Türkiye'de şifa buldu. "Box Teknik" yöntemiyle çene kemiği ve diş yapılan Mrdak'ın ilk yediği şey elma oldu. Vesna Mrdak, hayatında ilk kez 20 yaşında diş hekimine gitti. Bakımsızlıktan birçok dişini kaybeden Mrdak'ın ağzında kalan diğer bütün dişleri de çekildi. Çene kemiği eriyen ve bu nedenle diş yapılma şansı olmayan Mrdak, dünyada pek çok kliniği dolaştı ama hiçbir hekim derdine çare olamadı. Son olarak Belgrad'daki VMA'ya (Military Medical Academy) gitti. Kalçasından alınan kemik çenesine nakledildi. Ancak bu yöntem de başarısız oldu. Yiyecekleri çiğneyemediği için ancak sıvı gıdalarla beslenebiliyordu. Bu nedenle son 1 yılda 20 kilo kaybetti.

ÜST ÇENEYE KEMİK
Mrdak'ın doktor oğlunun yaptığı araştırmalar sonucunda Diş Hekimi ve Çene Cerrahı Dr. Nihat Tanfer'i buldular. Dişlerini kaybettiği için çene kemiği eriyen, bu nedenle diş yapılma şansı olmayan bir hastaya "Box Teknik" yöntemiyle çene ve diş yaptığını öğrendiler. Mrdak, Kasım 2013 tarihinde İstanbul'a geldi. Toplamda iki ameliyat geçiren Mrdak'a "Box Teknik"le üst çenesine 1 santimden fazla kemik yapıldı, implant ve porselen diş takıldı. Aynaya baktığında hıçkırıklara boğulan Mrdak, küstüğü yemeklerle yeniden barıştı. İlk olarak elma, ekmek ve patates cipsi yedi.

YÜZ NAKLİ OLMUŞ GİBİ SEVİNİYORLAR
Dr. Nihat Tanfer; "Box teknik bir yüz nakli operasyonu gibi elbette değil. Ama biz hastalarımızı bir yüz nakli olmuş kadar mutlu görünce çok seviniyoruz. Hastanın hiçbir yerinden kemik almadan, suni malzeme koymadan yapıyoruz. Beyin cerrahları ve ortopedistlerin kullandığı polilaktik asiti kullanıyorum. Bu şeffaf madde, insan kemiği ile dana kemiğinden hazırlamış olduğumuz kemiği birbirine bağlıyor. Polilaktik asitten duvar yapıyoruz. Birleştirip tutuyor. Bu tedavide bir de kemiğin üstüne hastanın kendi kanından hazırladığımız PRP'yi koyduk" diyerek şimdiye kadar 15 hastasını bu yöntemle iyileştirdiğini anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
28 yıl sonra elma yedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN