Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hastalığı infaz için engel değil'

Adli Tıp, hapis cezasının hastalığı gerekçesiyle ertelenmesini talep eden ünlü şarkıcı Deniz Seki için "Hastalığı infaza engel değil" dedi. Savcılık, Seki'nin talebini reddetti

Giriş Tarihi: 24.7.2014
Uyuşturucu madde ticareti suçlamasıyla yargılandığı davada aldığı hapis cezası onanan sanatçı Deniz Seki'ye Adli Tıp Kurumu'ndan da kötü haber geldi. Hayati tehlike taşıyan hastalığı olduğu gerekçesiyle teslim olmayan Deniz Seki, bu nedenle cezasının ertelenmesini talep etti. Ancak, Adli Tıp Kurumu Seki'nin hastalığının infaza engel olmadığı yönünde karar bildirdi. Adli Tıp'ın bu kararının ardından İnfaz Savcılığı'nın da dün Deniz Seki'nin ceza erteleme talebini reddettiği öğrenildi.

ANAYASA MAHKEMESİ BEKLENİYOR
Şimdi gözler sanatçının Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvuru sonucuna çevrildi. Seki, Yargıtay'ın onama kararı sonrasında, hakkında yürütülen yargılamada başta adil yargılanma olmak üzere hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Uyuşturucu ticareti nedeniyle aldığı 6 yıl 3 aylık hapıis cezası onanan Deniz Seki hakkında 30 Mayıs'ta yakalama kararı çıkartılmıştı. Ancak, Seki bu tarihten sonra kayıplara karıştı. Seki'nin avukatları sanatçının hayati tehlike yaratabilecek bir hastalığı bulunduğu için ameliyat olması gerektiği ve bu nedenle teslim olamadığını savunmuştu. Avukatlar infaz savcılığına başvurarak sanatçının sağlık raporlarını sunmuş ve cezanın infazının, ameliyat ve tedavi sonrasına kadar ertelenmesini talep etmişlerdi. Bunun üzerine Savcılık Seki'nin sağlık raporlarını, incelenmesi için Adli Tıp Kurumu'na gönderdi. Kararın öğrenilmesi üzerine açıklama yapan Seki'nin avukatı Naim Karakaya müvekkilinin rahatsızlığının çok ciddi boyutlara varabileceğini ve cezaevi koşullarında ameliyat ve sonrasındaki muhtemel tedavi sürecinin sağlıklı bir şekilde sağlanabilmesinin mümkün olamayacağını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hastalığı infaz için engel değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN