Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiryakiye açık alanda 'markaj' başlıyor

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu tütünle mücadele için 1 Ekim'den itibaren geçerli yeni uygulamaları SABAH'a anlattı. Buna göre açık alandaki masaların yalnızca 4'te birinde sigara içilebilecek

Giriş Tarihi: 25.7.2014
Hükümet, tütünle mücadelede 2'nci dönemi başlatıyor. 2009 yılında kapalı alanlarda başlayan sigara yasakları, 1 Ekim 2014'ten itibaren açık alanları da kapsayacak. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Selanik gezisi dönüşü Başbakanlık'a ait özel uçakta tütünle mücadelenin yeni yol haritasını SABAH'a açıkladı. İşte o yeni yasaklar:
Sigara paketleri tek ve düz renk olacak. Markaları ve amblemleri silinecek. Sigaralar isimleriyle değil numaralı kod isimleriyle satılacak. Bu şu anda yalnızca Avustralya'da uygulanıyor.
Böylelikle sigara paketleri çocuklarda cazip bir algı oluşturmayacak. İletişim uzmanları kara paket üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor.
Kafe, lokanta ve nargile kafe açık alanlarında da sigara yasağı başlayacak. Açık alandaki masaların 4'te 3'ü içmeyenlere, 4'te 1'i ise sigara içenler için ayrılacak. Bu kurala uymayanlara, kapalı alandaki sigara içme cezaları uygulanacak.
Sigara denetimleri valiliklere verilecek. Böylelikle zabıta yerine polis sigara denetimi yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiryakiye açık alanda 'markaj' başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN