Cezaevinden böbrek müjdesi

Tutuklu babanın acil nakil bekleyen kızına böbreğini vermesine Adalet Bakanlığı'ndan izin çıktı. Genç kız bayramdan sonra yapılacak nakille yeni hayata "merhaba" diyecek

Giriş Tarihi: 26.7.2014
Batman'da yaşayan Noyan ailesinin tek çocuğu 15 yaşındaki Mizgin Bahar Noyan, 3 yıl önce soğuk algınlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. İddiaya göre özel hastanede uygulanan yanlış tedavi sonucu genç kızın iki böbreği iflas etti. Ortaokul 3'üncü sınıf öğrencisi olan Mizgin Bahar, 3 yıldan beri haftada 3 kez diyalize giriyordu. Talihsiz kız yaşam mücadelesi verirken, babası Alaattin Noyan ise (45), 2012'de "gösteri ve toplantı kanununa muhalefet ve örgüt üyesi olmak"tan 7 yıl 3 aylık hapis cezasına çekmek üzere cezaevine gönderildi. Genç kızın sağlık durumu son günlerde iyice kötüleşti. Doktorlar, 35 kiloya kadar düşen Mizgin Bahar'ın acilen nakil olması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine anne Sakine Noyan kızına bir böbreğini vermek istedi. Ancak doktorlar, kiloları nedeniyle annenin böbreğini veremeyeceğini söyledi. Durumdan haberdar olan baba Noyan, hiç düşünmeden kızına böbreğini vermek istedi. Tetkiklerde baba-kız arasında doku uyumu olduğu tespit edildi. Bunun üzerine anne Noyan, avukat aracılığıyla cezaevindeki eşinden kızına nakil yapılması için gerekli iznin verilmesi konusunda Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruda bulundu.

'DOKTOR OLACAĞIM'
Avukat Mehmet Bağatır'ın 3 ay önce yaptığı başvuruya Adalet Bakanlığı'ndan olumlu yanıt geldi. Kararı duyan Mizgin Bahar ve annesi sevinç gözyaşı döktü. Mizgin Bahar, bayramdan sonra babasının böbreği ile yeni hayatına "merhaba" diyecek. Okuyup doktor olmak istediğini belirten Mizgin Bahar Noyan, "Adalet Bakanlığı'ndan gerekli izinler çıktı. Çok mutluyum. Okuluma ve derslerime daha sıkı bir şekilde bağlanacağım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezaevinden böbrek müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN