Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soma’da ortaya çıkan acı gerçek

Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, 13 Mayıs'ta meydana gelen maden faciasında yaşamını yitiren işçilerden bir kısmının daha önce çalıştıkları maden ocağından alacakları bulunduğunu bildirdi.

Giriş Tarihi: 29.7.2014 12:09
Atçı, yaptığı açıklamada, Soma'da bir süre faaliyet gösterdikten sonra kapanan özel sektöre ait şirketin bazı işçilerinin facianın meydana geldiği maden ocağında işe başladığını söyledi. Bu işçilerin bir kısmının daha önce çalıştıkları şirketten alacaklarını tahsil ettiğini ancak kimisinin sıkıntılar yaşadığını anlatan Atçı, şunları kaydetti:

''Ne yazık ki o alacakları tahsil edemeyen işçilerimiz, firma faaliyetini durdurunca diğer firmalarda işe girdiler. 13 Mayıs'ta meydana gelen kazada yaşamını yitiren 301 işçiden 33'ü daha önce çalıştığı bu firmadan alacaklı olarak vefat etti. Böyle de bir acı tablo var ortada. Halen de paraları ödenmiş değil. Faaliyetini durduran bu firmanın bazı işçilere 2, 3 hatta 4 aylık maaş ve tazminat borçları var. Bu borçlar bir türlü ödenmedi. Şu anda şirketin Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) nezdinde bulunan teminatından almak için girişimlerde bulunuyoruz. Bazı aileler dava açtı. Süreç devam ediyor."

İşçilerin ailelerinin büyük sıkıntı yaşadığına işaret eden Atçı, zaman zaman kendilerine bu konuda müracaat ederek, yardım talebinde bulunan ailelerin sorununu çözmek için Ramazan Bayramı'nın ardından yeniden çalışmalara başlayacaklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma’da ortaya çıkan acı gerçek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN