Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'5 kelime konuşamaz' dediler şimdi koroda

"Asla konuşamaz" denilen otistik Ertuğrul, azmiyle okuma-yazma öğrendi, koroya katıldı; yüzmeden müziğe birçok alanda başarılı oldu

Giriş Tarihi: 31.7.2014
Hatay'da, doktorların "5 kelime bile konuşamaz, okumayazma öğrenemez" dediği ağır otizmli 9 yaşındaki Ertuğrul, annesinin mücadelesiyle okuma-yazma öğrenmesinin yanı sıra yüzmeden müziğe birçok alanda başarı göstererek otizmli çocuklara örnek oldu.

ANNESİNİN DESTEĞİYLE

Ailesinin 9 aylıkken kendileriyle göz teması kurmaması üzerine rahatsızlığı fark edilen ve yüzde 90 seviyesinde otizmli olduğu tespit edilen Ertuğrul, annesinin desteğiyle kendini her geçen gün daha da geliştiriyor. Gitar, bağlama çalan, engelliler korosunda yer alan Ertuğrul'un diğer bir hobisi de yüzme... Hemen her gün havuzda çalışmalar yapan Ertuğrul, ailesinin ilgisi ve eğitimi sayesinde kısa süre önce yüzmede Akdeniz Bölge Şampiyonluğunu elde etti. Ertuğrul'un en büyük destekçisi ise onun topluma kazandırılması için büyük bir çaba veren annesi Sara Gök. Sürekli "niye biz" diye isyan ettiklerini, birçok kişiden rahatsızlığını dahi sakladıklarını söyleyemediklerini ifade eden anne Gök, bu isyanlarının sonucunda hiçbir şey elde edemeyeceklerini anlayınca "kolları sıvadıklarını" kaydetti.

'ÖNCÜLÜK YAPIYOR'
Öncelikle oğlunun rahatsızlığına uygun bir yerde eğitim alabilmesi için büyük mücadele verdiğini belirten anne Gök, "Oğlumu okula kaydettirmek istedim. Ancak, Hatay'da böyle bir okul yoktu. Sürekli dilekçeler vererek okul açılmasını sağladım. Kayıt yaptıran ilk öğrenci de Ertuğrul. Şu an okuldan mezun oldu. Doktorların "asla konuşamaz, 'anne' diyemez" dediği oğlum; eğitim, ilgi ve sevgi sayesinde konuşmasının yanı sıra okuma-yazma öğrendi. Hayalim, Ertuğrul'un kendi kendine yetebilecek duruma gelmesi ve milli sporcu olarak diğer otizmli çocuklara örnek teşkil etmesi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'5 kelime konuşamaz' dediler şimdi koroda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN