Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bonzainin bir ölümcül sonucu daha ortaya çıktı

Ankara'da kalp krizi geçiren bir hastanın bonzai kullandığı ortaya çıktı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Ayhan, "İlk defa bonzainin krize neden olduğunu tespit ettik" dedi

Giriş Tarihi: 31.7.2014
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Ayhan, 6 ay önce, 33 yaşında bir erkek hastanın kalp krizi teşhisiyle hastaneye geldiğini ve yüzde 100 tıkalı olan bir damarının anjiyoya alınarak açıldığını söyledi. Hastada kalp krizine neden olacak faktörler incelendiğinde, şeker hastalığının ya da hipertansiyon gibi bir bulguya rastlanmadığına işaret eden Ayhan, şöyle devam etti: "Ailesinde kalp hastası öyküsü yoktu ve çok çok az sigara kullanıyordu. Bu hastadan yola çıkarak kalp krizine yol açan faktörü belirlemek istedik. Hastayı ısrarlı bir şekilde sorguladığımızda kendisinin 12 saat önce aşırı dozda bonzai kullandığını söyledi. Kalp krizine bonzainin yol açtığı ortaya çıktı. Literatürde bonzai nedeniyle kalp krizi vakasına rastlamadık. Esrar ve kokainin kalp krizine neden olduğu biliniyor, ancak ilk defa bonzainin de kalp krizine neden olduğunu belirledik." Söz konusu hastadan hareketle, verileri olgu sunumu şeklinde derleyip Türk Kardiyoloji Derneği'nce yayımlandığını anlatan Ayhan, bu yayını literatüre sunarak daha detaylı araştırma yapılmasını ve gerekli tedavinin bulunmasını sağlamak olduğunu söyledi.

DOĞAL DEĞİL SENTETİK
Çok az miktarının bile bağımlılık yapabilen bonzainin ucuz fiyata satılması nedeniyle kullanımının arttığına işaret eden Ayhan, şunları kaydetti: "Bonzai doğal gibi sunuluyor. Halbuki sentetik. İçinde 300'den fazla madde var. Hangi maddenin ne tür etkisi olduğu bilinmiyor. İntiharlara, psikozlara, depresyonlara ve daha birçok hastalığa sebep oluyor. Bağımlı gençlerde bonzainin birçok sebeple ölüme neden olabileceği konusunda farkındalık yaratılması ve bu bağımlılıktan kurtarılmaları gerekiyor." Bonzai kullanan bir kişide göğüs ağrısı başlaması durumunda mutlaka hastaneye başvurması gerektiğini vurgulayan Ayhan, uyuşturucu kullanan bir hastanın, doktordan bunu saklamak isteyeceğini, bu nedenle doktorun detaylı sorularla hastayı doğru cevaba yönlendirmesi gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bonzainin bir ölümcül sonucu daha ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN