Şiddet mağduru kadına 'uluslararası' koruma!

İstanbul Sözleşmesi, 10 Avrupa ülkesiyle eşzamanlı olarak yürürlüğe girdi. Mağdurlara "uluslararası makamlara şikâyet" ve "tazminat" hakkı tanınacak

Giriş Tarihi: 1.8.2014
Kadına yönelik şiddetle mücadelede "hukuki devrim" olarak nitelendirilen İstanbul Sözleşmesi, 10 Avrupa ülkesi ile birlikte eşzamanlı olarak bugün Türkiye'de de yürürlüğe girdi. Türkiye, kadına yönelik şiddet konusunda hukuki bağlayıcılığı olan ilk ve en geniş kapsamlı belge olma özelliğini taşıyan İstanbul Sözleşmesi'ne Kasım 2011'de ilk imzayı atan ülke olmuştu. 3 yıllık süre sonunda hukuki bağlayıcılığı olan sözleşme, Türkiye, Fransa, İsveç, Danimarka ve Portekiz gibi 11 ülkede bugün resmen yürürlüğe girdi. Sözleşme kapsamında şu yenilikler yapılacak:
KADINA ULUSLARASI ŞİKÂYET HAKKI: Mağdur kadınlara "uluslararası mercilere şikâyet" hakkı da verilecek. Sözleşmeyi imzalayan ülkeler, önlem almada başarısız olan devletler için uluslararası hukuk mekanizmalarında gereken tedbirleri alacak.
TAZMİNAT ÖDENECEK: Şiddet nedeniyle ciddi bedensel zarar gören, sağlığı bozulan ve uğradıkları zarar suçlu üzerinden finanse edilenlere devlet tarafından tazminat ödenebilecek.
TECAVÜZ KRİZ MERKEZLERİ KURULACAK: Kadın ve kız çocuğu mağdurlara tıbbi ve adli muayene, travma desteği sunacak "tecavüz kriz veya cinsel şiddet yönlendirme merkezleri" kurulacak. Ayrıca "kadın sünneti" gibi uygulamaların tamamı hukukta "suç" olarak tanımlanacak.
AİLELERE GRUP TERAPİSİ: Şiddet gören ve uygulayan tüm bireylere devlet destekli grup terapileri ve özel terapiler uygulanacak. Tüm eğitim müfredatlarına şiddetle mücadele konuları eklenecek.
ÜST KURUL KURULACAK: Sözleşmenin taraf devletlerce etkin şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla Avrupa Konseyi bünyesinde "Kadına Yönelik ve Aile İçi Şiddete Karşı Mücadelede Uzmanlar Grubu" (GREVİO) kurulacak. 15 uzmandan oluşacak bu grup, taraf ülkeler hakkında düzenli raporlar hazırlayacak.

168 KİŞİYE 'PANİK BUTONU' DAĞITILDI
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2014'ün ilk yarısında da kadına yönelik önemli çalışmalar yürüttü. Kamuoyunda "panik butonu" olarak bilinen projeyle haziran ayı itibariyle toplam 168 buton mağdurlara verildi. Sinop ve Düzce'de 2 yeni kadın konukevi hizmete açıldı. Aile içi şiddetle mücadele için kadın konukevlerine yönelik teknik yardım projesi üzerinde de çalışmalar sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddet mağduru kadına 'uluslararası' koruma!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN