Anne olmak için ölümü göze aldı

Kronik akciğer yetmezi anne, ölüm riskine rağmen doğum yaptı. 28'inci haftada çift atardamarla doğan ikiz bebekler 1 kiloyken ameliyat olup mucizevi şekilde yaşama tutundu

Giriş Tarihi: 3.8.2014
Fatma Alabaş (32) ve İsmail Alabaş (34) çifti evlendikten kısa süre sonra çocuk sahibi olmak istedi. Ancak Fatma Alabaş kronik akciğer yetmezliğine neden olan bronşektazi hastasıydı ve gece yatarken suni solunum cihazı kullanıyordu. Doktorlar asla hamile kalamayacağını, kalsa bile doğum yapmaması gerektiğini, bunun hem bebeklerin hem kendisinin ölümüne neden olacağını söylediler. Uyarılara rağmen çocuk sahibi olmak isteyen Fatma Alabaş ikiz bebeklere hamile kaldı. Doktorlar çocukların annenin sağlığı için hemen kürtajla alınmasını istedi ancak Fatma Alabaş, "Dünyada annesi ölen ilk bebekler onlar olmayacak. Ben ölürsem öleyim ama onlar doğacak, yaşayacak" diyerek reddetti.

"İMKÂNSIZ" DENİLİYORDU
Henüz hamileliğin 28'inci haftasında annenin akciğerleri artık ne kendine ne de bebeklere yetebildi. Çok riskli olduğu için Ankara'da hiçbir hastane doğumu yaptırmayı kabul etmedi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde göğüs hastalıkları, kadın doğum ve yenidoğan uzmanları biraraya gelerek 'imkansız' denilen doğumu gerçekleştirdiler ve hem anne hem de ikiz bebekleri yaşattılar. Ancak erken doğumdan kaynaklı olarak çift atardamar ile doğan minik ikizlerde akciğer ve kalp yetmezliği tespit edildi. Ameliyat edilmezse 1 hafta içinde ölecek olan bebekler için yurtdışından ilaçlar getirtildi. Şura Bircem ve Elif Bulem ismi verilen ikiz kardeşler geçtiğimiz hafta kalp ameliyatına alındı. Ameliyattan sonra hızla iyileşen ikiz bebekler şimdi evlerine gitmek için gün sayıyorlar.

YATACAK ODALARI BİLE YOK

Asgari ücretle bir özel şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışan baba İsmail Alabaş ise tek maaş ile annesiyle birlikte yaşadığı 2 odalı evde ikiz bebeklere nasıl bakacağını düşünüyor. Doktorlar ikiz bebeklerin steril ortamda başka bir yetişkin bulunmaksızın tek odada kalmaları gerektiğini söyledi. 2 odalı evde annesi ile birlikte yaşayan İsmail Alabaş, "3 odalı bir ev bulmam gerekiyor. Maaşımın yarısı kiraya gidiyor. Anne sütü olmadığı için mecburen mama ihtiyacı var. Taşınmam gerekiyor. Kızlarımı eve götürmek istiyorum ama uygun bir yer yok" diyerek hayırseverlere yardım çağrısı yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne olmak için ölümü göze aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN