Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ermeniler, Mereto Dağı'nda dua etti

Giriş Tarihi: 3.8.2014 18:45

Ermeniler tarafından kutsal sayılan Batman'daki Mereto Dağı, çözüm süreci ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ermeniler tarafından kutsal sayılan Batman'daki Mereto Dağı, çözüm süreci ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Çözüm sürecinin başlamasıyla bölgede sağlanan huzur ortamı, uzun yıllar yasaklı kalan yerlere ilgiyi artırdı. Batman'ın Sason ilçesinde bulunan ve Ermeniler için kutsal sayılan Mereto Dağı, yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Ermeniler tarafından kutlanan "Vartavar" bayramı için ilçeye gelen Ermeniler, Mereto Dağı'nın zirvesindeki Meryem Ana Kilisesi'nde mum yakarak dua etti.

Ziyaretçiler arasında bulunan Fransa Sorbonne Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Anahide Ter Minassian, Sason'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Minassian, "Çok büyük bir mutluluk içerisindeyim. Bugün benim ve sizin atalarınızın geçmişte birlikte yaşadığı topraklardayız. Umarım gelecekte çocuklarımız da bir araya gelip bir arada yaşayacaklar" dedi.

İstanbul'da yaşayan Besse Kabak da insanların dualarıyla dünyaya barışın gelmesini dilediklerini vurgulayarak, "Sasonlu bir Ermeni olarak Vartavar bayramını bugünlerde kutluyoruz. Ramazan ve Vartavar bayramlarının peş peşe gelmesi çok anlamlı. İnsanlar birlik ve beraberlik içerisinde olmalıdır" ifadelerini kullandı.

KİLİSE İLE TÜRBE DE ZİYARET EDİLDİ

Ermeniler, Meryem Ana Kilisesi'nde mum yakıp dua ettikten sonra Müslümanlar için kutsal sayılan Şeyh Bazit Türbesi'ne de ziyaret etti.

Örenağıl köyü muhtarı İlhami Baran da kaymakamlık tarafından yapılan 2 kilometrelik yol ile ziyaretçilerin araçlarıyla Mereto Dağı'nın zirvesine yakın Purşeng Yaylası'na kadar çıkabildiklerini bildirerek, ziyaretçileri en iyi şekilde ağırlamak için ellerinden gelen desteği sunduklarını söyledi.

Baran, Mereto Dağı'nın zirvesindeki yayla evlerini misafirlere açtıklarına değinerek, "Tüm ihtiyaçlarını köy sakinlerimizle gidermeye çalıştık. İmkanlarımız el verdiğince yurt içinden ve yurt dışından gelen misafirlerimize yardımcı olduk" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ermeniler, Mereto Dağı'nda dua etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN