20 yıldır faili meçhul kaldı

Giriş Tarihi: 5.8.2014

85 yaşındaki Zeynel Abidin Çankaya, 20 yıldır oğlunu arıyor. Oğlunun yaşadığına dair duyumlar alan acılı baba, dosyanın kapatılmaması için mücadele ediyor

Ankara Hacettepe Tıp Fakültesi'nden 90'lı yıllarda mezun olan Mehmet Sabri Çankaya, bir süre kadın doğum uzmanı olarak çalıştıktan sonra babasının desteğiyle ameliyat ipliği fabrikası kurarak iş hayatına atıldı. Kısa sürede başarılı bir işadamı olan Çankaya, muhasebecisi Tarık Tamer vasıtasıyla Fikret Şentürk'le tanıştıktan sonra hayatı değişti. Sanatçı Arif Şentürk'ün de kardeşi olan ve tekstil işi yapan Fikret Şentürk'e borç para veren Mehmet Sabri, 1994 Ağustosunda 35 yaşındayken sırra kadem bastı. Çankaya'nın babası ve üç kardeşi suç duyurusunda bulundu ancak genç doktorun dosyası "faili meçhul" olarak kayıtlara geçti. SABAH'a çarpıcı açıklamalar yapan 85 yaşındaki acılı baba Zeynel Abidin Çankaya oğlunun Fikret Şentürk'e yüklü miktarda borç para verdikten sonra işleri bozulunca kendilerinden uzaklaştığını, uzun süre haber alamayınca kayıp başvurusunda bulunduklarını, yurtiçinde ve dışarıda dedektifler tuttuklarını ancak sonuç alamadıklarını anlattı. Akrabaları Recai Çankaya'nın Mehmet'le ilgili bazı bilgiler verdiğini anlatan baba Çankaya sözlerini şöyle sürdürdü: "1999'da akrabamız Recai 'Vallahi doktor sağ ama sizinle konuşmak istemiyor. Fikret konuşsun ben de konuşacağım' diyordu. Fikret bizi arayıp 'Doktor sağ. Benden haber bekleyin. Çok zengin oldu. New York'ta büyük bir malikanede yaşıyor. Sizinle görüşmek istemiyor' dedi. Daha sonra Fikret'e bir türlü ulaşamadık."

'SONUN OĞLUN GİBİ OLUR'
2 yıl önce başvurdukları Kadıköy Cumhuriyet Savcısı'nın da 'Oğlun sağ, bizi boşuna uğraştırma' dediğini anlatan Çankaya dosyanın geçen yıl gönderildiği zaman aşımı bürosu savcısının, Fikret'ten şüphelenmesine neden olacak kanıtlara ulaştığını, ancak Fikret'in bir türlü yakalanamadığını söyledi. Çankaya daha sonra Fikret Şentürk'ün kendisini arayıp 'Bize bulaşma, sonun oğlun gibi olur' diye kendisini tehdit ettiğini ve 4 ay sonra dosyanın kapanmaması için mücadelesini sürdüreceğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 yıldır faili meçhul kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN