Gulyabani korkusu tedirgin ediyor

Giriş Tarihi: 5.8.2014 16:01

‘Gulyabani’ olduğu iddia edilen köyde yaşayan vatandaşlar, medyada yer alan haberlerin asılsız olduğunu belirterek, köylerinde huzurun kalmadığını söyledi.

Sakarya'nın Akyazı ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunan 350 haneli Merkez Yeniköy, son günlerde çıkan 'gulyabani' iddialarıyla bir anda ülkenin gündemine oturdu. Türkiye'nin dört bir tarafından telefonlar ile aranan köyde vatandaşlar, huzurlarının kalmadığını söyledi. Çocuklar ve kadınların psikolojik anlamda çok etkilendiğini belirten köylüler, artık köylerinin bu konuyla gündeme gelmesini istemiyor.

Beyaz sakallı, beyaz kıyafetli ve uzun boylu birinin köyde gezindiği iddialarının tamamen uydurma ve asılsız olduğunu belirten Merkez Yeniköy Muhtarı Saffet Demir, "Böyle çıkan yalan yanlış haberlerden ben huzursuzum. Benim köyümde kesinlikle böyle bir şey yok. Bu konu jandarmada da var Kaymakamlığın da haberi var. Kesinlik böyle bir şey yok. Varsa kurun kameranızı siz yakalayın bize teslim edin. Köyde çoluk çocuk, hanımlar rahatsız olmaya başladı. Evlerde yatamaz hale geldik. Jandarma aradı köyde böyle bir şey yok. Köy, gerçekten kötü duruma düştü. Türkiye'nin her tarafından bizi arıyorlar, böyle bir şey ben görmedim, bilmiyorum. Ramazan ayından beri böyle bir söylenti devam edip gidiyor. Varsa öyle bir şey diyenler gelsinler kendileri bulsunlar. Gulyabani'nin ne olduğunu da bilmiyorum ben yani. Hayal aleminde yaşıyorlar. Bunu haber yapanlarda bize sorsun. Böyle bir şey varsa hep beraber bulalım ama köyümde öle bir şey yok. Köyümüze dışarıdan gelen fındık işçilerimiz var bunlar bile rahatsız oluyor. Diyarbakır'dan gelen fındık işçilerimiz var dışarıda çadırlarda kalıyor, onlarda bu söylentilerden rahatsız. Ben 55 yaşındayım öyle bir şeye rastlamadım" dedi.

Almanya'dan her sene izne geldiğini belirten Hüseyin Kaplan ise, "Köyümüzde bir buçuk aydır böyle bir şey konuşuluyor ama köyümüzde böyle bir şey yok. Ben devamlı gezerim, köyde akşamları genellikle söyleniyor ama aslı astarı yok. Söylediklerine göre kayboluyormuş, öyle bir şey olur mu ya. Nasıl kayboluyormuş, bu kuş mu ya. Ben rahatsız değilim, daha mutluyum devamlı gülerim, duyduğum zaman. Çünkü aslı astarı olmadığı için, inanmıyorum ve gülüyorum böyle şeylere. Çocuk oyuncağı gibi ettiler köyü. Böyle bir şey yok yani" şeklinde konuştu.

Merkez Yeniköy'de ikamet eden Aydın Dongaz da, "Ramazan da millet sahura kadar geziyor ya, adamın birisi gelmiş sahurda komşunun tekinden ekmek mi ne istemiş, kadın da korku haliyle hırsız var diye. Olay bundan ibaret bundan başka ne adam göründü ne de başka bir şey oldu. Öyle bir şey yok köyde. O gündür ne gören var ne duyan sadece dedikodu. Çoluk, çocuk rahatsız, ve tedirgin halde, köyde kadınlar bahçesine gidemiyor korkudan. Ama böyle bir şey gerçekten yok. Ben her gün geziyorum bu kırlarda, bana neden denk gelmiyor. Çoluk çocuğu burada mahvettiler. Köy halkı olarak bitmesini istiyoruz bu dedikodunun" ifadelerini kullandı.

Köyde çıkan beyaz sakallı, beyaz kıyafetli ve uzun boylu birinin köyde gezindiği iddialarından huzursuz olduklarını belirten köylüler, bu konunun kapanmasını istiyor. Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın romanın adı olan 'Gulyabani' "Karanlık ve ıssız yerlerde, insanın gördüğünü sandığı hayalet" anlamına geliyor. Ayrıca Gulyabani romanı, yönetmen Ertem Eğilmez tarafından "Süt Kardeşler" filmiyle de 1976'da sinemaya uyarlanmıştı. Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda'nın oynadığı sinema filminde, kocaman başı, iri yarı boyu ve korkunç yürüyüşüyle canavarı andıran gulyabani kılığına giren kişi, konakta yaşayanları geceleri korkutuyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gulyabani korkusu tedirgin ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN