Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar nasıl olacak?

Yağışlar, Doğu Akdeniz, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Kayseri'nin doğu ilçeleri, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan ile Malatya'nın batısında yerel olarak kuvvetli, Samsun'un doğu ilçeleri, Ordu, Giresun, Adana'nın doğusu, Osmaniye ile Hatay kıyılarında yer yer şiddetli olacak.

Giriş Tarihi: 5.8.2014 09:20 Güncelleme Tarihi: 5.8.2014 17:34
Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, İstanbul'da 5 gün boyunca yüksek nem etkili olacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, etkisini göstermeye başlayan kuzeyli rüzgarların yüksek nemi de beraberinde getirdiğini belirterek, "Hava sıcaklığının ortalama 32'lerde olduğunu kabul edersek, yüzde 95'i bulan nem oranıyla birlikte hissedilen sıcaklık 40 derece civarında olacak" dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, yaptığı açıklamada, nem oranının genelde Sabah ve akşam saatlerinde en yüksek seviyelere ulaştığını söyledi.

SICAKLIK BUNALTACAK

Prof. Dr. Şen, şu bilgileri verdi:

"Sıcaklık ve nem bir araya gelince hissedilen sıcaklık bunaltıyor. Böyle durumda insanın dış sıcaklığı dengelemesi için terlemesi gerekiyor. Havada yüksek nem yoksa gözeneklerdeki ter buharlaşıyor ve insan rahatlıyor. Ancak, nemli hava bu teri tutuyor, ter kurumuyor. Gözenekler kapalı olduğu için insan terleyemiyor ve insanda bunalma ve rahatsızlıklar başlıyor."

HİSSEDİLEN SICAKLIK 40 DERECE

İstanbul'da 5 gün boyunca bunaltıcı havanın etkili olacağını anlatan Şen, "Etkisini arttırmaya başlayan kuzeyli rüzgarlar, yüksek nemi beraberinde getiriyor. Bu durum, hissedilen sıcaklığın artmasına neden oluyor. Hava sıcaklığının ortalama 32'lerde olduğunu kabul edersek, yüzde 95'i bulan nem oranıyla birlikte hissedilen sıcaklık 40 derece civarında olacak" diye konuştu.

BOL VE AÇIK RENKLİ KIYAFETLER GİYİN

Şen, böyle havalarda dar giysilerin tercih edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Vatandaşlarımız bol ve açık renk kıyafetler giymeli. Gözeneklerin kapanmaması gerekiyor. Bol elbiseler bunu sağlıyor. Terleme olunca su kaybı fazla oluyor. Bu nedenle bol miktarda su, meyve suyu tüketilmeli. Kuru yiyeceklerden uzak durulmalı" ifadelerini kullandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara'nın doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu bölgesi ile Kırklareli, Kütahya, Muş ve Bitlis çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Akdeniz, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Kayseri'nin doğu ilçeleri, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan ile Malatya'nın batısında yerel olarak kuvvetli, Samsun'un doğu ilçeleri, Ordu, Giresun, Adana'nın doğusu, Osmaniye ile Hatay kıyılarında yer yer şiddetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı iç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar ise genellikle kuzey ve kuzeybatı, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette; Ege kıyıları, Doğu Akdeniz ve Sinop çevreleri ile yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli olarak esecek.

KUVVETLİ VE YER YER ŞİDDETLİ YAĞIŞ

Yağışların; Doğu Akdeniz, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Kayseri'nin doğu ilçeleri, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan ile Malatya'nın batısında yerel olarak kuvvetli, Samsun'un doğu ilçeleri, Ordu, Giresun, Adana'nın doğusu, Osmaniye ile Hatay kıyılarında yer yer şiddetli olması beklenirken Meteoroloji, su baskını, ulaşımda aksamalar, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

İSTANBUL: Parçalı yer yer çok bulutlu. (32)

ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (29)

İZMİR: Az bulutlu. (34)

ADANA: Parçalı bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yerel olarak kuvvetli, doğu ilçelerinde yer yer şiddetli olması bekleniyor. (32)

Antalya: Az bulutlu, iç kesimleri parçalı yer yer çok bulutlu, İbradı, Akseki ve Gündoğmuş ilçeleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (32)

SAMSUN: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; il genelinde yerel olarak kuvvetli, doğu ilçelerinde yer yer şiddetli olması bekleniyor. (29)

ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra il genelinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. (28)

DİYARBAKIR: Parçalı yer yer çok bulutlu, yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.(35)

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

MARMARA: Parçalı bulutlu, doğusu yer yer çok bulutlu, öğleden sonra doğusu ile Kırklareli çevreleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

EGE:
Az bulutlu ve açık, bölgenin iç kesimleri yer yer parçalı bulutlu, Kütahya'nın kuzeyi ile Afyonkarahisar'ın doğusu yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak.

AKDENİZ: Az bulutlu, iç ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Isparta'nın doğu kesimleri, Antalya'nın İbradı, Akseki ilçelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ile Hatay kıyılarında yerel olarak kuvvetli, Adana'nın doğusu, Osmaniye ve Hatay'ın kıyı ilçelerinde yer yer şiddetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar, öğleden sonra Sivas çevreleri ile Kayseri'nin doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olacak. BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı olacak.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, Orta Karadeniz kıyıları ve Doğu Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli, Ordu ve Giresun çevreleri ile Samsun'un doğu ilçelerinde yer yer şiddetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, kuzey ve batısı ile Muş ve Bitlis çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra Erzincan, Erzurum, Kars ve Ardahan çevreleri ile Malatya'nın batı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması öngörülüyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU:
Parçalı yer yer çok bulutlu, sabah saatlerinde kuzeyi ile öğleden sonra bölge geneli yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN