Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Memur ile eczacı hastaneyi soydu

Vakıf Gureba Hastanesi çalışanı, yakındaki bir eczaneyle anlaşarak, el yapımı pahalı ilaçları reçetelere ekledi. Görevli memur Erdoğan S. ve eczane sahipleri hakkında dava açıldı

Giriş Tarihi: 5.8.2014
İstanbul Vakıf Gureba Hastanesi'nde çalışan memur Erdoğan S. iddiaya göre hastane yakınlarındaki bir eczane ile anlaşıp doktorların imzaladığı reçete ve sevk kağıtlarına yüksek tutarlı Majistral (el yapımı) ilaçlar yazıyordu. Bu ilaçları eczaneden almış gibi göstererek karşılığında eczane sahibi Ayşe Derya G. ve Ayşe Nilgün G.'den para alan Erdoğan S., hastanenin gider tahakkuk servisi görevlilerinin dikkati sayesinde yakayı ele verdi. Sözü geçen eczaneden gelen faturaların çok yüksek olması üzerine SGK kurumu ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturmalar sırasında hastanede görev yapan üç doktorun kaşelerinin kullanıldığı reçetelerde yazılan ilaçların doktorların ihtisas alanlarına ait olmadığı ve reçetelerdeki yazıların da doktorlara ait olmadığı tespit edildi. Doktorlar ifadelerinde meslek etiği gereği, kendi uzmanlık alanlarına ait olmayan ilaçları yazmalarının mümkün olmadığını, ayrıca reçetelerdeki yazıların da kendilerine ait olmadığını anlattı. İddianamede Vakıf Gureba Hastanesi görevli memuru Erdoğan S.'nin eczane sahipleri Ayşe Derya G., Ayşe Nilgün G.ve eczanede kalfa olarak çalışan Ahmet Ş. İle anlaştığı reçetelere yüksek meblağlı el yapımı ilaçlar yazdığı ve bu ilaçlar karşılığında eczaneden para aldığı belirtildi.

200 BİN LİRALIK VURGUN

Kriminal raporda reçetelerin tarih bölümü ile doktor imza ve kaşelerinde oynamalar yapıldığı, reçetelerdeki reçete tarihi ile sevk kağıdındaki tarih arasında uyumsuzluk olduğu , protokol numarasından hasta adına ulaşılamadığı tespit edildi. İnceleme sonunda eczane tarafından değeri 200.000 TL'yi bulan yapma ilaç reçetesi yazıldığı belirtildi. Erdoğan S. hakkında 19 yıla, Ayşe Derya G., Ayşe Nilgün G. ve Ahmet Ş. hakkında 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memur ile eczacı hastaneyi soydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN