Adalar ambulans için beklemeyecek

Giriş Tarihi: 7.8.2014

Coğrafi konumu nedeniyle acil sağlık hizmetlerine ulaşımda dezavantajlı bir konumda olan Adalar'a, 2 deniz ambulansı alındı

Mesai saatleri dışında acil müdahale yapacak bir ekibin bulunmadığı, sadece 112 acil ambulans ekiplerinin görev yaptığı Adalar'da iki deniz ambulansı hizmete alındı. Sağlık hizmetine ulaşamayan halkın sıkıntı yaşadığı Adalar için Sağlık Bakanlığı'nın satın aldığı 2 sürat teknesi ambulansa dönüştürüldü. Bugüne dek Adalar'da 2 motor, 2 de hudut sahillerin botu ile hastalar taşınıyordu. Hava şartları el vermediğinde botlar Adalar'a yanaşmakta zorluk çekiyordu. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Adalar'a alınan yeni deniz ambulanslarını, 112 Acil Servis İstasyonlarını ve Aile Sağlığı Merkezlerini yerinde denetledi. Müezzinoğlu, "Adalar halkının acil sağlık hizmetlerine ulaşma bakımından rahat bir nefes aldığını düşünüyorum. Ayrıca kışın eğer gerekirse helikopter ambulanslarla da hastalar taşınacak" dedi. Deniz taksi görünümünde ve içinde 2 kişilik sedye bulunan ambulanslarla hastalanan veya kaza geçiren Adalar halkı güvenli bir şekilde ve 5 dakika gibi kısa bir sürede en yakın bölge olan Maltepe'ye, oradan da en yakın devlet hastanesi olan Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledilebilecek. Kışın nüfusu 10 bin olan ancak yazın nüfusu 100 bini geçen Adalar'da acil hizmetlerinde yaşanan sıkıntı ada halkı tarafından temel problem olarak görülüyordu. Son yapılan düzenlemelerle Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada'ya kurulan 112 İstasyonları ile acil durumlarda deniz ambulansı devreye girmeye başladı.

GECE GÖRÜŞLÜ AMBULANS
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Gece görüşlü ambulanslar alacağız fakat sivil havacılık rastgele uçuşlara izin vermiyor. Halbuki biz bu ambulansı TEM yolunda olan bir kazada kullanacağız. Uluslararası yollara ve otobana izin alabildik. 2015 yılında, Almanya, İngiltere ve İtalya'dan sonra gece görüşlü helikopter ambulansı kullanan dördüncü ülke olacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adalar ambulans için beklemeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN