Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'da yarım saat

Megakentte yaşayanlara perşembe günü 'tufan' deneyimi yaşatan yağışlı hava dün daha sakindi. Ancak yarım saatlik yağışın ilk 10 dakikadaki yoğunluğu yol ve geçitlerde küçük sorunlar yaşattı

Perşembe günü İstanbul'u tufan yerine çeviren sağanak yağış için dün de uyarı verilmişti. Özellikle 14.00 ile 18.00 arası zaman zaman kuvvetli yağış beklentisi vardı. Ama bu kez hava önceki güne nazaran daha sakindi. Saat 13.10'da başlayan yağmur gök gürültüsü olmadan yarım saat boyunca yağdı. Ancak ilk 10 dakikadaki yoğun yağış bile bazı alt geçitlerde ve TEM'de su birikintilerinin oluşmasına yol açtı. Ataşehir Barbaros Mahallesi Halk Caddesi'ndeki geçit altındaki rögarın tıkanması sonucu suyla doldu. Su birikintisi nedeniyle üç araç geçitte mahsur kaldı. Araç üzerinde kurtarılmayı bekleyenlerin imdadına itfaiye yetişti. E5 ve TEM'de de eğimli yollarda su birikimleri meydana geldi. Daha önceki yağışlarda yolla denizin birleştiği Üsküdar'da bu kez ek önlemler alındı. Rögar kapaklarının açıldığı ve kanalizasyonda biriken suların vidanjörle denize boşaltılması Üsküdar'da yeni sıkıntı yaşanmamasını sağladı. Uzmanlar hortum, ani sağanak ve dolu gibi hava olaylarının sık yaşanmasını küresel iklim kaymalarına bağladı. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen "Türkiye yarı tropik kuşağa kaydı. Daha kötü senaryolara hazırlanılmalı" derken Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise "Türkiye çöl iklimine doğru gidiyor" iddiasında bulundu. Öte yandan hava muhalefeti nedeniyle iki günde 140 uçuşun iptal edilmesi nedeniyle yüzlerce yolcu uçağa binemedi. Türk Hava Yolları uçuş iptalleriyle ilgili özür mesajı yayımladı. Uçak bekleyen pekçok yolcu otellere yerleştirildi.

FIRTINA AĞAÇLARI DEVİRDİ, ÇATILARI UÇURDU
Türkiye'nin bazı illerinde önceki gece lodos fırtınası etkili oldu.
KOCAELİ: İl genelinde etkili fırtına çatıları uçurdu, ağaçları kökünden söktü. Kocaeli'nde dün etkisini artıran fırtına nedeniyle bir iskele,bir bina ve bir tribünün çatısı uçtu.
Antalya: Saatteki hızı 70 kilometreyi bulan fırtına ağaçları devirdi. Oluşan hortum iki mahallenin üzerinden geçti.
TEKİRDAĞ: Merkez ilçesi Süleymanpaşa'da etkili olan sağanak ilçe merkezinde su baskınlarına yol açtı. Altınova Mahallesi'nde bir minibüs yolda giderken aniden yolun çökmesi sonucu çukura düştü.

'15 GÜNLÜK SU İHTİYACI KARŞILANDI'
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "İstanbul'un son yağışlarla 15 günlük su ihtiyacı karşılandı. Bu yağışlar devam ettikçe daha da artabilir. O kadar fazla yağış düşmekte ki bazı maddi zararların önüne geçmek zor. Ancak tüm ekipler teyakkuzda" dedi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da yarım saat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN