Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hiç olmadığı kadar büyük ve parlak...

2014'ün ikinci "Süper Ay"ı, muhteşem görüntülere sahne oldu. Dünya'dan yaklaşık 357 bin kilometre uzaklıktaki Ay'ın her zamankinden yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak olduğu açıklandı

Giriş Tarihi: 12.8.2014
Pazar gecesi dolunay tüm dünyaya hiç olmadığı kadar büyük ve parlak farklı göründü. Ay'ın "Süper Ay" denilen kocaman görüntüsü tüm dünyada heyecanla karşılandı. Ay'ın Dünya'ya en çok yaklaştığı gece 2014'te 3 kez tekrarlanacak. Daha önce 12 Temmuz'da yaşanan doğa olayı, 10 Ağustos'tan sonra 9 Eylül'de de yaşanacak. Bir sonraki "Süper Ay'ı görmek içinse 19 Ağustos 2015'i görmek gerekecek. Yetkililer, yeryüzünden 357 bin kilometre uzaklıkta olan Ay'ın her zamankinden yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak olduğunu açıkladı. Normalde Ay ve Yeryüzü arasındaki 384 bin 403 metre olan uzaklık bu gecelerde kısalıyor ve en fazla 357 bine kadar iniyor. Ay ile yeryüzünün en yakın olduğunu konumuna Yerberi adı veriliyor. Ay'ın yeryüzüne en uzak olduğu konum olan Yerötede ise mesafe 405 bin 978 metreye kadar çıkıyor. Yerberi zamanında Ay'ın en güzel olduğu zaman için gecenin sonunu beklemek gerekiyor. Bu anda Dünya'nın görkemli uydusu, ufuk çizgisinde çıplak gözle görülebilecek en büyük boyuta ulaşıyor.

BU GECE METEOR YAĞACAK

Kuzey Yarımküre'deki gözlemciler, Süper Ay'ın ayrıca bugün ve yarın gerçekleşecek meteor yağmuru üzerinde etkili olduğunu ileri sürüyor. "Süper Ay" ile başlayan Perseid meteor yağmurunun bir hafta sürmesi bekleniyor. Perseid meteor yağmuru, Perseus takım yıldızı civarından atmosfere giriş yapan göktaşlarından oluşuyor. Göktaşları ise 133 yılda bir dünya Güneş Sistemi'ne girerek kalıntılarını bırakan Swift Tuttle kuyruklu yıldızından kaynaklanmıyor. Uzay bilimci Tony Berensen, meteor yağmurunun sabah 02.00 sularında daha iyi seyredilebileceğini söylüyor. Meteor yağmurunu seyretmek için teleskoba ya da başka bir ekipmana ihtiyaç bulunmuyor. Bu yıl ocak ayının ilk haftasında Quadrantid (Dörtlük), nisanda Lyrid (Lir), mayısın ilk haftasında Eta Aquarid (Eta Kova) ve temmuzda Delta Aquarid (Delta Kova) meteor yağmurları yaşandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hiç olmadığı kadar büyük ve parlak...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN