Faciaya kıl payı!

Zonguldak'ta özel şirkete ait bir maden ocağında saat 03.00'te göçük oluştu ve 9 madenci mahsur kaldı. Mühürlü ocağın yetkilileri göçüğü saatlerce haber vermedi

Türkiye dün yeni bir maden faciasından büyük bir şans eseri kurtuldu. Zonguldak'ta özel bir şirkete ait bir maden ocağında önceki gece göçük meydana geldi ve 9 madenci mahsur kaldı. Ancak, şirket yetkilileri göçüğü haber vermedi. Sabaha kadar madenciler kurtarılamayınca aileler durumu polise bildirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, madenden 2013 Kasım'ından bu yana üretim yasağı olduğunu açıkladı. Zonguldak'ta Erol Civelek'e ait Civelek Madencilik Şirketi'nin ocağında dün 03.00 sıralarında göçük oluştu. Ocak girişine 20 metre mesafede, ana galerideki tavan çöktü ve maden girişini kapattı. 9 işçi madende mahsur kaldı. Ocak yetkilileri, 'duyulmasın' diyerek göçüğü güvenlik ya da sağlık ekiplerine bildirmedi. Madenciler, mesai arkadaşlarını kurtarmak için çalışma başlatırken bir yandan da ocağa hava verilmeye çalışıldı. Borular yardımıyla iletişim kurulan madenciler, ölen ya da yaralanan olmadığını söyledi. Çalışmalar sabaha kadar sürdü ama sonuç alınamadı. Mesaileri 08.00'de sona eren madenciler evlerine dönmeyince meraklanan aileleri ocağa koştu. Saatler süren bekleyiş yine sonuçsuz kalınca bazı madenci yakınları durumu polise ihbar etti. Bölgeye gelen kurtarma ekipleri yaklaşık 10 metre uzunluğundaki göçüğü açarak madencileri kurtarmak için çalışma başlattı. 9 madenci 16.30'da büyük bir şans eseri sağ salim çıkarıldı.

SORUŞTURMA BAŞLADI
Zonguldak Valisi Ali Kaban, "Maden ocağının sorumlu mühendisi konuyu gizlemiş. İçeride kalanlardan birinin babası saat 11.40 civarında emniyetimize konuyu intikal ettirince haberdar olduk. Yetkililer hakkında soruşturma başlattık" dedi.

BAKANLIK: ÜRETİM KAÇAK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı göçük oluşan ocaktaki üretimin, 2013 yılı kasımındaki denetlemesırasında "havalandırma, merkezi izleme ve taşınabilir gaz ölçüm cihazlarına ilişkin eksiklikler" tespit edilerek durdurulduğunu, 14 bin lira da para cezası verildiğini açıkladı. Bakanlık açıklamasında işletmeye Mayıs 2014'e kadar süre verildiği, Mart 2014'te yapılan denetlemede de işverenin durdurma kararına uymayarak üretimi sürdürdüğünün anlaşıldığı ve 11 bin lira daha ceza kesildiği kaydedildi. Söz konusu maden ocağının halen üretimi durdurulmuş bir ocak olduğu ifade edilen açıklamada, işletme yetkililerinin gece yarısı meydana gelen göçüğü, kurtarma ekiplerine haber vermediği de doğrulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faciaya kıl payı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN