Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yan yatan bina yıkıldı

Manisa’da kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılması planlanan 7 katlı bir binanın en üst iki katı elle yıkıldıktan sonra kalan 5 katı yan yatınca, binayı çelik halatla iş makinesine bağladılar.

Giriş Tarihi: 13.8.2014 11:46 Güncelleme Tarihi: 13.8.2014 11:56
Şehzadeler ilçesi Adakale Mahallesi İzmir Caddesi üzerinde bulunan 7 katlı bir bina en üst iki katı elle yıkıldıktan sonra kalan 5 katı iş makinesi ile yıkılmak istendi. Yıkım sırasında binanın yan yatması sonucu devreye iş makinesi girdi. Binanın yan yattığı fark eden ekipler çalışmayı durdurdu. Müteahhit firmanın durumu hemen fark etmesinin üzerine bina çevresinde güvenlik tedbirleri alınarak yan yatan bina çelik halatla iş makinesine bağlandı.

İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri binanın etrafına güvenlik çemberi oluşturdu. Binanın kontrolsüz şekilde yıkılmasını engellemek amacıyla binanın denge noktasındaki kolonundan çelik halat çekilerek iş makinesine bağlandı. Yıkım işini üstlenen firma yetkilileri de güvenlik çalışmalarında yer aldı. Olası bir yıkılmaya karşı tedbir amaçlı İzmir Caddesi, Kırmızı Köprü'den Sultan Camii mevkisine kadar çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı. Yıkılma tehlikesine karşı tedirgin olan çevre sakinleri, korku dolu anlar yaşadı.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN!Adakale Muhtarı Ali Dinç, "Binanın yıkımını gördük. Bina acaba yan yatar mı tehlikesine emniyete haber verilmiş. Emniyet gelmiş. Şuanda başka büyük bir kepçenin gelmesi bekleniyor. Binanın o şekilde yıkılacağını duyduk" dedi.

Mahalle esnaflarından Alparslan Öklü ise şunları söyledi:

"Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkım kararı alınan binanın en üst iki katı elle yıkıldı. Diğer katlar iş makinesi ile yıkılırken binanın oynamasından dolayı müteahhit firma bütün tedbirleri alarak yol kapatıldı, gerekli güvenlik tedbirleri alınarak, güvenlik güçlerine haber verilerek, daha gelişmiş bir makine ile yıkım kararı aldılar. Yolun şu anda kapalı olması ve tedbirlerin alınmasının sebebi budur. Çevredeki dükkanlar kapatıldı, çevredeki apartmanda oturanlar boşaltıldı."

Yetkililer, binanın kontrollü bir şekilde yıkılması için İzmir'den iş makinesi beklediklerini belirterek, en kısa zamanda binanın kontrollü bir şekilde yıkımını gerçekleştireceklerini belirttiler.

YAN YATAN BİNA YIKILDI

Manisa'da yıkım çalışmaları sırasında yan yatan ve çelik halatla iş makinesine bağlanarak çevredeki binaların üzerine düşmesi engellenen binanın yıkımı 4 saatte tamamlandı.

Manisa'nın en işlek caddelerinden biri olan İzmir Caddesi üzerinde 7 katlı bir binanın kentsel dönüşüm projesi kapsamında yaklaşık 3 aydır süren çalışmalarında en üst iki katının elle yıkılmasının ardından kalan 5 katının yıkımına iş makinesi ile devam edildi. Bugün öğle saatlerinde çalışmalar sırasında 5 katlı bina sağdaki binaya doğru yan yatınca müteahhit firma tarafından çalışmalar durduruldu. Çevre esnaf ve sakinlerin korku dolu anlar yaşaması üzerine yol trafiğe kapatılırken çevrede bulunan binalardaki vatandaşlar güvenlik gerekçesiyle tahliye edildi. Yaklaşık 4 saat süren çalışmaların ardından yan yatan bina güvenli bir şekilde yıkılırken, tedbir amaçlı çok sayıda polis, itfaiye ve ambulans da çalışmalar sırasında hazır bekletildi.

Saat 18.00 itibariyle tamamlanan çalışmalar sonrasında yol yeniden trafiğe açıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yan yatan bina yıkıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN