Hintli pilot Ankara semalarında uyudu

Kaptan pilotu uykuya dalan, yardımcı pilotu tablet bilgisayarıyla ilgilenen uçak bin 500 metre irtifa kaybetti. Pilotlar kulenin uyarısıyla rotaya döndü

Giriş Tarihi: 15.8.2014
Hint şirketi Jet Airways'e ait yolcu uçağı, Türk hava sahasında büyük tehlike atlattı. Kaptan pilotun uykuya dalması, yardımcısının da tablet bilgisayarı ile ilgilenmesi nedeniyle hızla irtifa kaybeden Boeing 777-300 tipi uçak, Ankara kontrol kulesindeki görevlilerin uyarısıyla normal rotasına dönüş yaptı. Hindistan basınında yer alan haberlere göre, 8 Ağustos günü Mumbai-Brüksel seferini gerçekleştiren 9W-228 sefer sayılı yolcu uçağı Türkiye semalarına geldiğinde beklenmedik bir olay yaşandı.

1500 METRE ALÇALDI
Sorumlu kaptan pilot, uçağın Türk hava sahasına girişi sırasında uyuya kaldı. İkinci pilot ise tablet bilgisayarla ilgilenince 10 bin 350 metre yükseklikte seyir halinde olan uçak kontrolsüz bir şekilde bin 500 metre irtifa kaybetti. Hint uçağın başka bir uçak için belirlenen yüksekliğe alçaldığını radarda tespit eden Ankara Hava Trafik Kontrol Merkezi görevlileri hemen devreye girdi.

KULE: YÜKSELİN
Pilotları uyaran hava trafik kontrolörleri yükselme talimatı verdi. Bu uyarının ardından yeniden yükselmeye başlayan uçak rotasına döndü. Mürettebat yaşananları Hindistan Sivil Havacılık Merkezi'ne bildirmedi. Hintli yetkililer, uçağın tehlike atlattığından, gönderilen anonim bir SMS sayesinde haberdar oldu. Hindistan Sivil Havacılık Merkezi olayla ilgili soruşturma başlattı. İki pilotun da soruşturma bitene kadar açığa alındığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hintli pilot Ankara semalarında uyudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN