Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20 yıldır kayıp doktor için son umut Interpol

1994'ten beri kayıp olan, babasının ısrarla aradığı Mehmet Sabri Çankaya'nın fotoğrafı Interpol'ün web sayfasında yayımlandı

Giriş Tarihi: 16.8.2014
Uluslararası Polis Teşkilatı İnterpol hikayesini SABAH'ın duyurduğu 20 yıl önce kayıplara karışan Mehmet Sabri Çankaya'nın peşine düştü. 05 Ağustos'ta "20 Yıldır Faili Meçhul Kaldı" başlıklı haber üzerine harekete geçen Interpol yetkilileri 85 yaşındaki baba Zeynel Abidin Çankaya'yı arayıp oğlunun kaybolmadan önceki son fotoğrafını istedi. Çankaya'nın fotoğrafı İnterpol'ün "Missing People" (kayıp kişiler) sayfasında yayımlandı. Başarılı bir işadamı olan Çankaya 20 yıl önceki ortağı Fikret Şentürk'e yüklü miktarda borç verdiği 1994 yılında kaybolmuştu. Ailesi olayın Şentürk'le bağlantılı olabileceğine dair birçok delil ortaya koydu. Ancak dosya yine de faili meçhul olarak rafa kaldırıldı.

'BİLMEK İSTİYORUM'
20 yıldır oğlunu arayan baba Zeynel Abidin Çankaya "Gazetede yayımlanan haberden sonra evimize polisler gelerek, 'Mehmet Sabri Çankaya'nın en son halinin resmini verin' dediler. İnterpolden geliyorlarmış. Yıllarca adliye koridorlarında, karakollarda çalmadık kapı bırakmadım. Haberden sonra küçük de olsa böyle bir adımın atılmış olması beni mutlu etti. Oğlumun ölü ya da diri nerede olduğunu, ölmüş ise faillerinin bulunup adalet önünde hesap vermeleri gün için hep dua ettim. Ölmeden oğlumun katilini veya akibetini bilmeyi, öğrenmeyi bir baba olarak çok istiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 yıldır kayıp doktor için son umut Interpol
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN