Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Attila'nın torunları 'Kurultay'da toplandı

Hun kökenli halkların bir araya geldiği 5'inci Hun-Türk Kurultayı, 27 ülkenin katılımıyla Macaristan'da düzenlendi. İki gün süren ve yüz binlerce ziyaretçinin izlediği kurultaya katılan ülkelerin bayrakları süvariler tarafından sergilendi

Giriş Tarihi: 18.8.2014
Macaristan'ın Bacs-Kiskun eyaletindeki Bugac şehrinde 5'inci Hun-Türk Kurultayı düzenlendi. Bu yıl 27 ülkeden katılımın olduğu kurultayda, çok sayıda çadır kuruldu, yüzlerce atlı, yaptığı birbirinden ilginç gösterilerle izleyicileri büyüledi. 2007'de ilk kez Kazakistan'da yapılan, daha sonra 2008'den itibaren Macaristan'da düzenlenmeye başlanan etkinlik 8-10 Ağustos arasında gerçekleştirildi. Kurultayın açılışını üç dönemdir organizasyonu yürüten Macaristan Parlamentosu Başkanvekili Lezsak Sandor yaptı. Kurultaya; Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Tataristan, Moğolistan, Yakutistan, Türkmenistan, Uygur Türkleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Dağıstan, Rusya ve birçok Türk boyu temsilcisinin yanı sıra, Türkiye'den ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen Türkler de katıldı. 500'lü ve 1000'li yıllarda Orta Asya'daki Turan halklarının yaşamını anımsatan organizasyonda, Türkiye ve Avrupa'dan gelen Türk dernekleri çeşitli konserler verdi. İki gün süren ve yüz binlerce ziyaretçinin katıldığı etkinliğin açılışında, kurultaya katılan ülke bayrakları at üstünde tek tek sergilendi. 320 Macar atlısının düzenlediği gösteriler ve çeşitli yarışlar izleyicilere heyecanlı anlar yaşatırken, 220'den fazla açık hava çadırının kurulduğu alanda sergilenen farklı milletlerin halk oyunları ve dans gösterileri katılımcıları büyüledi. Kurultaya katılan ülke ve Türk boylarının süvarilerinin sergilediği birbirinden güzel gösteriler ise ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Zırhlı atlıların geçit töreni, düellosu ve gösterileri, atlı güreşçilik, koyun kovalama yarışları, göçebe savaş mücadeleleri, okçuluk gösterileri canlandırıldı. Organizasyonun Türkiye ve Avrupa ayağı Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği (UKİD) tarafından gerçekleştirildi. UKİD tarafından teşkil edilen resmi heyet, içinde birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve akademisyenin yer aldığı 45 kişiden oluştu. Etkinliğe katılan Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, bu etkinliğin Türk dünyasından çok çeşitli ulusların, kavimlerin katıldığı şenlik havasında geçen bir festival olduğunu, bu festival için Macar hükümetine teşekkür etmek gerektiğini, kendilerinin de Macar Turan Vakfı'nın daveti üzerine bu kurultaya katıldıklarını ve gerçekten çok mutlu olduklarını açıkladı.

'İSLAM COĞRAFYASI İÇİN DE ÖNEMLİ'
Kurultay'ı değerlendiren araştırmacı-yazar Dr. Muhsin Kadıoğlu, Hun kökenli halkların Türk kardeşliği başlığı altında bir araya geldiklerine dikkati çekerek, "Attila döneminde Hun topraklarında yaşamış halkların torunları, gelenekleri ve göreneklerini yaşatmak, kardeşliklerini tazelemek için Macaristan'ın Bugac kentindeki Kurultay'da bir araya geliyorlar" dedi. Kadıoğlu, organizasyonun sadece Türk dünyasının birlikteliği için önemli olmadığını, aynı zamanda İslam coğrafyasının bu yeni dostluk ve kardeşlik bağlantısından istifade edeceğini düşündüğünü belirterek, Attila'nın torunlarının bugün İslam ve Türk dünyasında yaşanan sorunlara ilgisiz kalmadıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Attila'nın torunları 'Kurultay'da toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN