Fırtına yüzünden 24 sefer iptal

Marmara'da fırtına nedeniyle bazı feribot ve denizotobüsü seferlerinde zor anlar yaşandı, 3 ayrı seferde yolculara can yeleği dağıtıldı. Dün de toplam 24 sefer iptal edildi

Giriş Tarihi: 19.8.2014
Başta İstanbul olmak üzere Marmara'da yaşanan fırtına, en çok deniz ulaşımını etkiledi. İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO) Avşa-Yenikapı ve Bursa Deniz Otobüsleri'nin (BUDO) Mudanya- Kabataş deniz otobüslerinden sonra Çanakkale Deniz Ulaşımı'na ait Gökçeada Kabatepe seferini yapan bir feribotun da tehlike atlattığı ortaya çıktı. Dün de etkili olan şiddetli poyraz nedeniyle İDO ve BUDO, toplam 24 deniz seferini iptal etti. Fırtına önceki akşam Marmara Denizi'nde etkili oldu. Poyrazın şiddetini artırması nedeniyle Avşa Adası - Yenikapı seferini yapan İDO'ya ait Hezarfen Ahmet Çelebi deniz otobüsü batma tehlikesi yaşadı. Yaklaşık 400 yolcusu bulunan araç, 20.30'da İstanbul'a yaklaştığı sırada fırtınanın yol açtığı dalgalarla boğuştu. Yolcular can yeleklerini giydi. Büyükçekmece'ye yönlendirilen deniz otobüsü, fırtınanın etkisini kaybetmesiyle beraber yeniden Yenikapı'ya döndü. Fırtınaya Bozburun açıklarında yakalanan ve 300 yolcu bulunan "Emirsultan" adlı BUDO deniz otobüsünün ise önceki gün 19.30'da camı patladı. Büyük panik yaşayan yolcular can yeleklerini giyerken, deniz otobüsü Mudanya'ya geri döndü.

'YOLCULAR DUA ETTİ'
Fırtına nedeniyle Çanakkale Deniz Ulaşımı'na bağlı Gökçeada- Kabatepe feribotu da önceki gün 21.30'da tehlike atlattı. Feribottaki yolculardan Süleyman Kurt "Gökçeada'dan Kabatepe'ye geçmek için 21.30 sularında hareket ettik. Yolcular arasında, özellikle de Mudanya-Kabataş feribotunun camlarının patlaması haberinin duyulmasıyla endişe iyice artmıştı. Bir anda geminin burnu yükseldi ve denize daldı, o esnada dev dalgalar geminin burun kısmından camlara sertçe vurmaya başladı. Yolculardan çığlıklar atanlar ve dua edenler vardı" dedi. Feribot gecikmeli olarak seferini tamamladı. Marmara'da dün etkisini devam ettiren fırtına nedeniyle İDO, 09.45-14.40 saatleri arasında 10, BUDO da 07.00-14.45 saatleri arasında 14 seferini iptal etti.

Mehmet Emin DEMİREZEN/ SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fırtına yüzünden 24 sefer iptal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN