Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul’un tek kadın otobüs sürücüsü yollarda

Giriş Tarihi: 19.8.2014 11:04

İstanbul’da İETT ve halk otobüsleri son dönemde kazalar ve 10 numara yağ iddialarıyla gündeme gelirken, kentin tek kadın otobüs şoförü Şengül Tunç korkusuzca direksiyon sallıyor. Yolcuların ilgi odağı olan Tunç, “Bir anne olarak en şefkatli otobüs şoförü olduğumu düşünüyorum’’ dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Otobüs A.Ş. denetiminde çalışan Şengül Tunç, 40 yaşında ve bir çocuk annesi. Çocuk yaşta başlayan araba sevgisini mesleğe dönüştüren Tunç, ilk kez Düzce Belediyesi'nde şoförlük mesleğine başladı. 4 yıl Düzce'de otobüs şoförü olarak çalıştıktan sonra İstanbul'a geldi. Şuan Taksim- Çıksalın otobüs hattında görev yapan Şengül Tunç ''İstanbul'daki tek kadın otobüs şoförü'' olma unvanını taşıyor.

İstanbul'da otobüs şoförlüğü yapmanın çok basit olduğunu belirten Şengül Tunç, "Dışarıdan bakıldığı zaman otobüs şoförlüğü havalı gözüküyor. 10 yıldır şoförlük yapıyorum, bu işten emekli olmayı düşünüyorum. İşimi çok seviyorum, sevmesem bu işi zaten yapamam. Bayan olmamın Trafikte benim için olumsuz bir yanı yok, genelde olumlu tarafı var. Otobüs şoförlüğü Eğlenceli güzel bir iş, kimseye muhtaç kalmadan para kazanıyorum. Bir anne olarak en şefkatli otobüs şoförü olduğumu düşünüyorum'' dedi.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN!"HİÇBİR OTOBÜS ŞOFÖRÜ KİMSENİN CANINA KASTETMEZ''

Son zamanlarda yaşanan otobüs kazaları hakkında konuşan Tunç, şunları söyledi: "Otobüs kazalarının kesinlikle otobüs şoförlerinin yaptığı bir hatadan dolayı olduğunu düşünmüyorum. Eğer araştırılırsa bu kazalar başka bir sebepten olduğu ortaya çıkacağını düşünüyorum. Bende otobüs şoförü olduğum için biliyorum hiç bir otobüs şoförü ne kendi canına nede bir başkasının canına kastetmez. Otobüs şoförü olmak için çok zorlu bir eğitimden geçiyoruz."

Şengül Tunç, en büyük hayalinin ise bir gün doğduğu şehir olan Avusturya'nın Hohenems şehrine kadar kendi kullandığı otomobille gidebilmek olduğunu söyledi.

İlk defa bir kadın otobüs şoförü gördüğünü ifade eden yolcu Gülten Uçar ise, "Çok gurur duydum, çok onur verici bir durum. 10 yıldır ehliyetim var ama henüz trafiğe çıkmış değilim. Hanımefendiyi görünce bende trafiğe çıkma konusunda cesaretlendim'' dedi.

Turgay Ilışan ise, sürücü kadın olduğu için daha dikkatli otobüs kullanacağını ifade ederek, "Bayanlar otobüs kullanmada daha iyidirler çünkü anne olduklarından dolayı, evlatlarına davrandıkları gibi insanlara da davranacaklarını düşünüyorum" diye konuştu.

Otobüs şoförlüğü yapan Şükrü Eski de, "Toplum psikolojisi otobüse bindiği zaman farklı yönlere çekiliyor. Bayanların otobüs şoförlüğü yapması bir avantaj. Otobüsün içinde vatandaşlar bir bayan olduğu için daha ılımlı yaklaşabilir'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul’un tek kadın otobüs sürücüsü yollarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN