Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Üretim hatası varsa hakkımızı arayacağız'

Çamaşır makinesinin içinde hayatını kaybeden minik İrem'in soruşturmasında savcılık, 7 kilo kapasiteli makinenin içinde 12 kiloluk çocukla nasıl çalıştığını araştırıyor

Giriş Tarihi: 21.8.2014
Erzurum'da saklambaç oynarken saklandığı çamaşır makinesinde feci şekilde can veren 4 yaşındaki İrem'in babası Mehrali Öztürk, "Bugüne kadar hiç duymadığım bir ölüm şekli. Acımızı içimize gömdük. Ama makinede üretim hatası çıkarsa hakkımı arayacağım" dedi. İnanılmaz ölümle ilgili soruşturma başlatan savcılık, makinede üretim hatası olabileceğini değerlendiriyor. Geçen hafta iddiaya göre evde 6 yaşındaki ağabeyi Kerem ile saklambaç oynayan İrem, banyodaki çamaşır makinesinin içine saklandı. Kardeşinin makinede olduğunu bilmeyen Kerem üzerine deterjan döküp, kapağı kapattı ve makineyi çalıştırdı. Bir süre sonra durumu fark eden üvey anne Elif Öztürk hemen fişi çekti. Ancak küçük kız kurtarılamadı. Gözaltına alınan Elif Öztürk serbest bırakıldı. Kardeşinin ölümüne neden olan küçük çocuğun da psikolog eşliğinde ifadesi alındı.

SAVCILIK SORUŞTURUYOR

Otopside küçük kızın su yutma sonucu boğulduğu, boynunun kırıldığı belirlendi. İnanılmaz ölümle ilgili savcılık eşine ender rastlanan bir soruşturma başlattı. Savcılık İrem'in boyunun 1 metre 10 santim olduğunu ve 12 kilo olduğunu belirledi. Makinenin iç genişliği ölçüldü ve İrem'in makinenin içerisine kıvrılmak suretiyle sığabileceği tespit edildi. Bilirkişi olarak makinenin teknik servis yetkilisi dinlendi. Teknik servis sorumlusu, makinenin 7 kilo kapasiteli olduğunu, 7 kilo üzerinde ağırlık yüklendiğinde devre dışı kalarak, çalışmadığını söyledi. Makinede üretim hatası olabileceğini değerlendiren savcılık soruşturmayı bu yönde yürütüyor. Soruşturma sonunda firma yetkilileri hakkında "ölüme sebebiyet" verme suçundan dava açılabilir.

'ACIMIZI İÇİMİZE GÖMDÜK'
Makine operatörü baba Mehrali Öztürk, SABAH'a konuştu. İlk eşinden 2 yıl önce boşanan ve ikinci evliliğini Elif Öztürk ile yapan baba, "Bugüne kadar hiç duymadığım bir ölüm şekli. Hepimizin psikolojisi bozuldu. Acımızı içimize gömdük. Makinede üretim hatası çıkarsa hakkımı arayacağım. Kızımın ölümünde kusuru olanların en ağır cezayı almasını istiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Üretim hatası varsa hakkımızı arayacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN