Hayallerini ertelemedi 88 gün pedal çevirdi

Funda Müjde, Hollanda'ya işçi göçünün 50'nci yıldönümü nedeniyle engelli bisikleti ile Amsterdam-İstanbul arası 3 bin 500 kilometrelik yolu 88 günde tamamladı. Müjde "Hayallerinizi ertelemeyin, başınızı öne eğmeyin hayatın tadını çıkarın" diye konuştu

Giriş Tarihi: 25.8.2014
Türkiye'den Hollanda'ya işçi göçünün 50. yıldönümü nedeniyle engellilere özel el bisikletiyle Amsterdam'dan İstanbul'a yola çıkan Funda Müjde (52) yolculuğunu tamamladı. Müjde, Adana'dan Hollanda'ya göçen ilk ailelerden birinin çocuğu. Küçük yaşta geldiği Hollanda'da oyunculuk yapan Müjde, aynı zamanda radyo programcısı ve köşe yazarı. Müjde, 2007'de tatil için geldiği İstanbul'da geçirdiği trafik kazasında omurilik felci geçirdi ve tekerlekli sandalyeye mahkûm oldu. Ama bu onun hayata sımsıkı tutunmasını engellemedi. Türkiye'den Hollanda'ya işçi göçünün 50. yıldönümünde, tüm dünyada engelliler için spor imkanlarının azlığına ve obezite sorununa dikkat çekmek isteyen Müjde, 28 Mayıs'ta Amsterdam Olimpiyat Stadı'ndan İstanbul'a doğru elle kullanılan bir el bisikletiyle yola çıktı. Eşi Ron, karavanla, kayınbiraderi Rene ise motosikletle ona eşlik etti. Gündüz, pedal çevirdi, geceleri ise karavanda veya uygun yerlerde konakladılar.

COŞKUYLA KARŞILANDI

Müjde, geçen hafta Kapıkule'den yurda giriş yaptı. Engelsiz Pedal Derneği ve Bisikletli Ulaşım Platformu'ndan bisikletçiler Müjde'ye eşlik etti. Müjde, Sultanahmet, Galata Köprüsü ve Dolmabahçe'den Taksim'e ulaştı. 88 gün önce başlayan yolculuk İstiklal Caddesi'ndeki Hollanda Başkonsolosluğu'nda bitti. Polisin İstiklal Caddesi'nden geçmesine izin vermediği grup başkonsolosluğa Tarlabaşı'ndan geçti. Törenle karşılanan Müjde, "Daha önce de projeler düşündüm ama kendi engellerimi yarattım ve yapmadım. Hayatı ertelememek lazım. Bir rüyanız, bir hedefiniz olunca kim ne derse desin onu yüreğinzde hissediyorsunuz. Hepimizin görünen, görünmeyen engelleri var. Ne olursa olsun başınızı öne eğmeyin. Vazgeçmeyin. Vazgeçerseniz elinize hiçbir şey geçmeyecek. Hayatın tadını çıkarın" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayallerini ertelemedi 88 gün pedal çevirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN