Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahraman Dante

Giriş Tarihi: 25.8.2014

Keneden bulaşan lösemi benzeri bir ölümcül hastalığa yakalanan köpekler için tek çare donör bulmak... 4 yaşındaki Dante de kan vererek şu ana kadar 12 arkadaşının hayatını kurtarmış

Keneden bulaşan parazit nedeniyle kemik ilikleri kan üretmeyen ve insanlarda görülen lösemi hastalığına benzer özellikler gösteren 'Ehrlchia Canis' hastalığına yakalanan köpekler, hayatta kalabilmek için acil donör bekliyor. Bu kapsamda şimdiye kadar yaptığı kan bağışı ile 12 köpeğin hayatını kurtaran golden rertriver cinsi Dante adlı köpek, hastalığa yakalanan köpeklerin kahramanı oldu. İlik naklini başarıyla uygulayan Veteriner Hekim Aykut Çokoğullu da "Dante, sadece kan bağışlamıyor. Hayat kurtardığının da farkında. Bunu da kan vermeye geldiğinde sedyeye kendi isteğiyle yatmasından anlıyoruz" diyor.

BAŞKA DONÖRLER de ARANIYOR

Kan hastalığının pençesine son olarak Goldi ve Kanki adlı köpekler yakalandı. Fakat en erken 3 ayda bir kan verip donör olabilen Dante, süresini doldurmadığı için bu arkadaşlarının hayatını kurtaramıyor. Bu nedenle Dante gibi yeni kahraman köpek donörler aranıyor. Veteriner Hekim Aykut Çokoğullu, İzmir'de 5 yıldır hayvanların keneler ile başının dertte olduğunu ve hayvanların 'Ehrlchia Canis' hastalığının pençesine düştüğünü belirtiyor. Sadece kan nakli ile kurtarılabilen hayvanlar için uygun donör bulunamaz ise birkaç ay içerisinde ölüm kaçınılmaz. Çokoğullu, "Donörlerin sadece 8 yaşından küçük ve 25 kilogramın üzerinde olması şartı aranıyor. Kan grupları da uyarsa kan nakli hemen yapılabiliyor" diyor.

'İYİLİK YAPTIĞINI HİSSEDİYOR'
Kliniğe her ay bu hastalığın pençesine düşmüş 15 köpeğin getirildiğini söyleyen Veteriner Hekim Aykut Çokoğullu, "Kliniğe kayıtlı ve kan gruplarını bildiğimiz bazı köpekler, sahiplerinin izinleriyle donör olarak kullanılıyor. 8 yardımsever donör köpeğimiz var ama Dante bunların arasında en yardımseveri. 4 yaşında ve 2 yaşından bu yana da hayat kurtarıyor" dedi. Dante'nin 3 ayda bir kan verdiğini söyleyen Çokoğullu, "O kadar duyarlı bir köpek ki yaptığı yardımın farkında. Bunu hissettiğini kan vermeye geldiğinde daha iyi anlıyoruz. Sedyeye kendi uzanıyor. Patisini uzatıyor. Kahramanlığı için ona bir madalya taktık ve Oscar heykeli verdik. Çok mutlu oldu" diye konuşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahraman Dante
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN