Yasak bölgede piknik faciası

Botan Çayı kenarında baraj sularına kapılan beş piknikçinin cesedine ulaşıldı, bir çocuk aranıyor. Barajı işleten firma yasak levhalarına, sirenli ve ışıklı uyarı sistemine rağmen bu üzücü olayın yaşandığını açıkladı

Giriş Tarihi: 26.8.2014
Siirt'te Meydandere mevkisinde Botan Çayı kenarında piknik yaparken suya kapılan vatandaşlardan 5'inin cesedine ulaşılırken, 10 yaşındaki bir çocuk aranıyor. 3 yıl önce Botan Çayı üzerine kurulan ve elektrik üretimine başlanan Alkumru ve Kirazlık Hidroelektrik Santralleri'nde elektrik üretimi sırasında pazar günü saat 16.00 sıralarında kapakların yanındaki tahliye kanallarından su tahliyesi yapıldı. Su tahliyesinden önce ışıklı ve sirenli uyarılar yapıldı. Suların geldiğini gören birçok piknikçi insan zinciri yaparak yüksekçe bir yere tırmanmayı başardı. Ancak suyun bırakıldığı noktaya 15 kilometre uzakta girilmesi yasak bölgede piknik yapan vatandaşlardan 6'sı sulara kapılarak kayboldu.

ÜÇ KIZIYLA SUYA KAPILDI
Baba Osman Parlaküşer (34) kızları Seval (5), Betül (8) ve Semanur (10) ile birlikte suya kapılırken, Ahmet ve Fikret Tente kardeşler de suda kayboldu. Olayın ardından bölgeye jandarma, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri sevk edildi. Aramalar gece boyunca sürdü. Yapılan çalışmalar sonunda dün sabah saatlerinde Osman Parlaküşer, kızları Seval ve Betül ile Fikret ve Ahmet Tente kardeşlerin cesedine ulaşıldı. Semanur Parlaküşer'i arama çalışmaları ise karadan ve havadan sürüyor. Olay anında kurtulmayı başaran 6 kişiden üçünün hastaneden taburcu edildiği öğrenildi. Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını belirterek, "Bu baraj uzun süredir siren sesiyle vatandaşları uyarıyor. Bu elim olayla ilgili soruşturma açıldığı için bir şey söylemek doğru değil" diye konuştu. Bu arada olay anındaki panik anları bazı vatandaşlar tarafından görüntülendi. Olay anını cep telefonuyla görüntüleyen Cebrail Erdoğan isimli vatandaş o görüntüleri sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta paylaştı. Bölgede piknik yaptıklarını söyleyen Cebrail Erdoğan, baraja 5 kilometre mesafede bulunduklarını belirterek, "Arkadaşlarla birlikte Botan Çayı kenarında piknik yapıyorduk. Bu sırada suların yükseldiğini gördük. Yüzme bilmediğim için paniğe kapılarak, hemen uzaklaşmaya başladık. Suların üstünde insanlar sürükleniyordu. Bir botta kadın ve çocukların da olduğu 9 kişi vardı. Ben de cep telefonu ile onları görüntüledim. Bir süre gittikten sonra kayboldular. Herkes yardım bekliyordu. Yaşananları unutamıyorum" dedi.

"ANNEM BENİ SON ANDA ÇEKTİ"
Olaydan yaralı kurtulan Emre Öztaş ise yaşadıklarını şöyle anlattı: "Hava sıcak olduğu için annem, kardeşlerim ve yakınlarımla pikniğe geldik. Bir anda sular yükselmeye başladı. Annem kilolu olduğu için onu karaya doğru götürmeye başladım. Bu sırada ayağım taşa takıldı ve ben düştüm. Suya sürüklenmek üzereyken annem beni elimden tutup çekti. Öldüm öldüm dirildim. Birçok kişinin suya kapıldığını gördüm" Botan Çayı'nın yükselmesi sonucu suya kapılarak yaşamını yitiren Ahmet (28) ve ağabeyi Fikret Tente'nin (34) cenazesi Siirt Devlet Hastanesi'nden alınarak, Abdülhakim Sancak Çarşı Camisi'ne getirildi. Burada kılınan cenaze namazının ardından cenazeler Şeyh Süleyman Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenazeye Vali Mustafa Tutulmaz, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan ve İl Emniyet Müdürü Metin Özkan katıldı. Cenazede kardeşlerin yakınları sinir krizi geçirdi.

'HALKIN GİRMESİ ENGELLENMELİ'
Türkiye'de barajların güvenliği ile ilgili çalışmalar yapan Baraj Güvenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Tosun konuyla ilgili şunları söyledi: "Gelişmiş ülkelerde, kamu güvenliği adıyla bilinen bir baraj güvenlik programı uygulanıyor. Baraj maksimum çalışırken suyun hangi seviyelere çıkabileceği hesaplanarak, o noktalara vatandaş girişi engellenmeli. Yerleşim alanı veya piknik yeri olmamalı. Barajları yapmak için milyonlarca dolar paralar harcanıyor. Mutlaka güvenliği sağlayacak işletme programları uygulanmalı..."

'KAPAĞIN AÇILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL'
Alkumru Barajı'nda meydana gelen olayla ilgili baraj ve hidroelektrik santralin işletmecisi Limak Şirketler Grubu tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: "Siirt ilinde Botan Çayı üzerinde bulunan grubumuza ait Alkumru ve Kirazlık Hidroelektrik Santralleri, günlük üretimlerini TEİAŞ talimatlarına istinaden yapmaktadır. Bugün, sabah 06.00-10.00 saatleri arasında bir ünite devreye girmiş, saat 16.00'da TEİAŞ'tan gelen yeni talimata istinaden de iki ünite devreye alınmıştır. Santrallerin olağan çalışma prosedürü içinde üretime geçilmiş olup, herhangi bir taşkın, baraj kapağı arızası ya da kapakların açılması söz konusu değildir. Olaydan etkilenen vatandaşlarımızın baraj sahasında girilmesi yasak olan bölgede bulundukları anlaşılmış, prosedürlerimiz gereği siren ve anonslarla da uyarılar yapılmasına rağmen hiç istemediğimiz bu üzücü durum meydana gelmiştir. Bölgede yaşanan gelişmeleri yetkili mercilerle irtibat halinde yakından takip etmekte olduğumuzu bildirir, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz."

2 AY ÖNCE SİREN SİSTEMİ TAKILDI

Su tahliyesi sırasında kazaların yaşanmasını önlemek için geçtiğimiz haziran ayında Botan Çayı'nda 30 kilometrelik alanda 3 noktaya ışıklı ve sirenli uyarı cihazları yerleştirilmişti. Su bırakılmadan önce vatandaşların uzaklaşması amacıyla bu sirenler yarım dakika arayla 15 dakika boyunca çalarak uyarı yapıyor. Bu uyarı cihazlarının yanı sıra bölgede 'piknik yapılmaz' şeklinde uyarı levhaları da bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasak bölgede piknik faciası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN