Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taş ocağı, köyü başlarına yıktı

Giriş Tarihi: 29.8.2014

Taş ocağında dinamit patlatılması sonucu kopan kaya parçaları yakındaki köyün üzerine saçıldı. Çatılar delindi, duvarlar yıkıldı; köyde 3 kişi yarala

Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Gürgenağaç köyüne 1 kilometre uzaklıkta. bir inşaat şirketine ait taş ocağında dinamit patlatıldı. Kısa süre sonra köy savaş alanına döndü. Deprem olduğunu sanarak evlerinden fırlayan insanlar, üstlerine taş yağdığını görünce tekrar içeri kaçtı. Taşların isabet ettiği 3 kişi yaralandı, 65 yaşındaki Mustafa Çubukçu'nun ise kolu kırıldı. Köyde neredeyse hemen her evin çatı ve duvarlarında delikler oluştu. Sarsıntıdan duvarlar çatladı. Olayla ilgili Maçka Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Hastanede tedavi alıtna alınan Mustafa Çubukçu, "Camiden çıkarken büyük bir patlama duydum. Baktım insanlar sağa sola koşuyor, 'nereye kaçıyorsunuz' derken gökyüzünden yere düşen kaya parçalarını gördüm. Hemen bir ağacın altına sığındım. Meteor yağmuru zannettim. Gökten taş yağıyordu. Az kalsın canımızdan oluyorduk" dedi.

'BU İLK KAZA DEĞİL'
Hasarın en fazla olduğu evin sahipleri Resul ve Ayşe Yar çifti evlerinin duvarında kocaman bir delik oluştuğunu ve evin içinde 30 kiloluk kaya parçası olduğunu söyledi. Resul Yar, "Olay anında bu odada olsaydık belki de hayatta değildik"diye konuştu. Ayşe Yar ise "Artık burada yaşayamayız. Kayalar yatak odalarına kadar girmiş, yetkililer bize 'Evinizde oturabilirsiniz' diyor. Bu nasıl bir sorumsuzluk. Yurtdışında olsa bu ocağı kapatır sahiplerini de tutuklarlar" dedi. Gürgenağaç Köyü Muhtarı Ahmet Reis de şunları söyledi: "Ne zaman başımıza taş gelecek diye bekliyoruz. Böyle bir sistem olamaz. Bu ocak 1990'dan bu yana faaliyette. Açıldıktan bir yıl sonra yine dinamit atımı sonucunda gelen bir kaya parçası köyümüzden birini öldürdü. Şimdi de hasar büyük. Fakat biz işin hasarında değil, canımızın peşindeyiz. Yeter artık. Korku içinde yaşıyoruz." Şirket yetkilileri ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taş ocağı, köyü başlarına yıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN