Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kâbus, 77 yıl sonra döndü

1937'de yaşanan patlamada, 507 kişinin ölümüne neden olan Papua Yeni Gine'deki Tavurvur Volkanı'nda yaşanan hareketlilik korkutuyor

Giriş Tarihi: 30.8.2014
Pasifik Okyanusu'nun güneyindeki Papua Yeni Gine'de bulunan Tavurvur Volkanı'nda 1937'deki büyük felaketten sonra ilk kez patlama meydana geldi. Volkanda art arda meydana gelen patlamalar üzerine, ülkenin Rabaul bölgesinde yaşayanlar tahliye edildi. Volkandan püsküren kül ve kaya parçaları nedeniyle bölgede bazı uluslararası uçuşların rotaları değiştirildi. Rabaul Volkanolojik Gözlemevi'nden yetkililer yanardağdaki patlamanın önce çok şiddetli sesler çıkararak ve korların gözükmesi ile birlikte çok yavaş başladığını, daha sonra giderek büyüdüğünü söyledi. Avsturalya hükümeti de yanardağda patlamanın başlamasıyla birlikte, bölgeye yapılacak uçuşların rotalarıyla ilgili yeni düzenlenmeler yaptı.

KÜLLER 18 BİN METREDE
Yetkililer kül bulutunun ülkenin güneydoğusuna doğru sürüklendiğini ve küllerin 18 bin metreye kadar yükseldiğini kaydetti. Kül bulutunun Pasifik'teki Solomon Adaları ve Vanuatu'yu etkisi altına alabileceği de belirtildi.

1994'TE İLK UYARI GELDİ
Tavurvur Volkanı'nda 1994'te aynı bölgedeki Vulcan Yanardağı ile eşzamanlı olarak hareketlilik yaşanmış ancak küçük çaplı maddi hasar dışında fazla bir kayba yol açmamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kâbus, 77 yıl sonra döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN