Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kürtçe öğretmen kadrosu açıldı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu yıl ilk kez Kürtçe öğretmeni ataması yapılacağını müjdeledi. Atamalar okullara değil, il milli eğitim müdürlüklerine yapılacak

Kürtçe öğretmen ataması müjdesini veren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, atamaların ihtiyaca göre belirleneceğini belirterek, "Elimizde hangi branşlarda ne kadar öğretmene ihtiyacımız var önce buna bakıyoruz. Bu branşlarda en çok hangi illerde açığımız var ona bakıyoruz. Dolayısıyla 40 bin yeni öğretmen adaylarımızı, ihtiyaç duyduğumuz branşlara göre oranlıyoruz" dedi. Yeni branşların olduğunu da açıklayan Avcı, "Seçmeli ders olarak 'Yaşayan Diller ve Lehçeler' diye bir seçmeli dersimiz var. Bu ders altında Kırmançi, Zazaki yani Kürtçe seçmeli dersimiz var. Kafkas dillerinden seçmeli derslerimiz var. Hangi ilde kaç Kürtçe veya Lazca, Çerkezce öğretmenine ihtiyacımız var, bunların dökümlerini çıkarıyoruz. Bu alanda tezsiz yüksek lisans, lisans eğitimi yapan öğrencilerimiz bu derse öğretmen olarak atanacak. Ama bunları okullara atayamıyoruz, her okulda Kürtçe öğretmene ihtiyacımız yok. Onları il milli eğitim müdürlüklerine atayacağız. Müdürler hangi okulda bu ders seçilmişse oralara görevlendirilecek. Öğretmen adaylarımız bu ders yılından itibaren atanacak" dedi. Yaşayan Diller ve Lehçeler bölümü yüksek lisans eğitimi alan 900 öğretmen adayı da atanmayı bekliyor.

TEOG NAKİLLERİ İÇİN 13 BİN KONTENJAN AÇILDI
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sonuçlarına göre yapılacak nakil işlemlerinde ortaöğretim kurumlarında oluşan boş kontenjan sayısı 13 bin 398 olarak belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklamasına göre; İstanbul'da 4 bin 569, Ankara'da bin 440, İzmir'de bin 8 olmak üzere 13 bin 398 boş kontenjan bulunuyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TEOG nakillerine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Avcı, 1 milyon 300 bin öğrencinin liseye başlayacağını, bu öğrencilerin yüzde 93'ünü oluşturan 1 milyon 50 bin öğrencinin 15 tercihinden birine yerleştiğini, burada bir sorunun bulunmadığını söyledi. Onun dışında yerleşemeyenlerin de seçtikleri okul türüne göre yerleştirildiklerini dile getiren Avcı, "Bu haftadan itibaren devlet okullarımızda yeni kontenjanlar oluşuyor. Bu kontenjan 15 bine yaklaştı. Nakil talepleri pazartesi gününden itibaren yapılabilecek. Uzak yerlere sistem tarafından yönlendirilmiş öğrencilerimizin durumu telafi edilir. Boşalan kontenjanlara kayıtlarını yaptırabilecekler. Bu süreç, eylül sonuna kadar devam edecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürtçe öğretmen kadrosu açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN