Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Surre Alayı' ile uğurlandılar

Hacı adayları, 99 yıl önceki gibi 'Surre Alayı' ile Üsküdar'dan kutsal topraklara uğurlandı. Kuran-ı Kerim okundu, Mehter takımı konser verdi. Hediyelik eşyaların yüklendiği mahvil devesiyle birlikte yola çıkıldı

Giriş Tarihi: 6.9.2014
Osmanlı Dönemi'nde en son 1915 yılında hacı adaylarını kutsal yolculuğa uğurlamak için yapılan 'Surre-i Hümayun Alayı Yolculuğu' 99 yıl sonra Üsküdar'da yeniden canlandırıldı. Hacı adayları ve vatandaşlar Mihrimah Sultan Camisi'nde kılınan cuma namazı sonrası Üsküdar Meydanı'nda düzenlenen törende bir araya geldi. Tören sırasında, tarihi 3. Ahmet Çeşmesi'nden bal şerbeti akıtılarak vatandaşlara ikramlarda bulunuldu. Mehter takımının konseri sonrası Kuran-ı Kerim okundu.

'DÜNYADA BİR İLK'
Surre Alayı yolculuğu ve Üsküdar hakkında meydanda bulunan vatandaşlara bilgiler veren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, geçmişe olduğu gibi geleceğe de bakılması gerektiğini söyledi. Kültürel belediyecilik anlayışının en önemli günlerinden birini yaşadıklarını dile getiren Başkan Türkmen, 'Bu etkinlik dünyada bir ilktir. 99 yıl önce hacı adayları Üsküdar'dan Kâbe'ye yola çıkardı. Buradan da hacı adayları görkemli bir törenle uğurlanırdı. Hac döneminden önce de para, altın ve diğer eşyalar Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere halkına hediye edilirdi. Üsküdarlılar 450 yıl boyunca muhteşem tarih yaşadılar. Bu yüzden Üsküdar bir surre şehridir" dedi.

AT VE DEVELER EŞLİK ETTİ

Törenin ardından Üsküdar Sahili tarihi bir yolculuğa tanıklık etti. Hacı adayları temsili olarak mehter takımı eşliğinde Antalya'dan getirilen 8 deve, Samandıra'dan getirilen 4 at, 33 yeniçeri ve hafızlarla birlikte Salacak sahilinden geçti. Hacı adayları kutsal topraklarda dağıtmak için yanlarına aldıkları altın ve para gibi değerli eşyaları da mahvil devesi eşliğinde götürdü. Daha sonra Üsküdarlı hacılar, Harem'den Haremeyn'e yapacakları kutsal yolculuğun ilk bölümünü temsili olarak tamamlamış oldu.

'6 YIL BEKLEDİM, DEĞDİ'
Yaklaşık 6 yıldır eşiyle birlikte kutsal toprakları gitmeyi beklediğini dile getiren 66 yaşındaki Meryem Demir, "Çok bekledim ama değdi. Hiç aklıma gelmezdi bu şekilde uğurlanacağımız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim" dedi. Bir başka hacı adayı ise, "3 yıl hacca gitmeyi bekledim. Allah bu seneye nasip etti. Osmanlı geleneğinin bize denk gelmesinden gururlandık. Hac'da Ortadoğu'daki savaşların durulması için dua edeceğim" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Surre Alayı' ile uğurlandılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN