Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdamar'da 'barış' ayini

Giriş Tarihi: 8.9.2014
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın özel izniyle ibadete açılan Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Ermeni Kilisesi'nde bu yıl beşincisi yapılan ayin sona erdi. Yoğun katılımlı ayini, Ermeni Patrikliği Patrik Genelvekili Başepiskopos Aram Ateşyan yönetti. Ayinde Suriye, İran, Irak ve Gazze'de kan akmaya devam ettiğini söyleyen Ateşyan, "Bugün hep birlikte tüm dini önderlerimiz ve sizlerin dualarıyla sesimizi tanrıya yüceltip diyoruz ki tanrım, ülkemize huzur, dünyaya barışı getir" şeklinde konuştu.

KİLİSELER YAN YANA

Ateşyan, 925'te inşa edilen kilisede bugüne kadar hiçbir Rum Patriği'nin ayine katılmadığını söyledi. Ayine ilk kez Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni, New York Patrikliği ile Süryani Metropoliti birlikte katıldı. Ateşyan, "Gördüğünüz gibi kiliseler arası sorun yaşamıyoruz. Kiliselerin dini önderleri yan yanayız" dedi.

'TARİHE TANIKLIK ETTİK'
Ermeni Patriği Aram Ateşyan, bu yıl beşincisi yapılan ayinin tarihi önemde olduğunu söyledi. İlk kez Fener Rum Kilisesi ile Ermeni ve Süryani kiliseleri ayinde buluştu. Ortodoks kiliseleri 'birlik' mesajı vermiş oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdamar'da 'barış' ayini
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN