Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızına 2'nci kez hayat verdi

Böbrek yetmezliği çeken 15 aylık Elifnaz için tek çare nakildi. Küçük kız annesinden nakledilen böbrekle hayata tutundu. Elifnaz'ın ameliyatı; bu yaşta, 7.7 kiloluk ve 72 santimlik bir çocuğa yapılan ilk böbrek nakli

Giriş Tarihi: 8.9.2014
İlk kızını 11 aylıkken böbrek yetmezliğinden kaybeden Yıldıray ve Burcu Aksoy çifti, kızları Elifnaz'ın da kalıtsal olan aynı hastalığa sahip olduğunu öğrenince çare aramaya başladı. İzmir Tire'de lokanta işleten aile buradaki çeşitli hastanelere başvurdu ancak sonuç alamadı. 10 kilogramın altında nakil olamayacağı ve diyalize bağlanması durumunda da küçük kızın ancak 2 ay yaşayabileceği söylenince, çareyi bu kez İstanbul'da aradı. Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Program Sorumlusu, Üroloji ve Organ Nakli Uzmanı Doç. Dr. Burak Koçak için minik Elifnaz'ın ameliyatına karar vermek kolay olmadı.

'BÖBREĞİ ALT ÜST EDİP NAKLETTİK'
Küçük kızın yaşının, kilosunun ve boyunun ameliyatı güçleştirdiğini belirten Doç. Dr. Koçak şunları anlattı: "Elifnaz ya diyalize girecek ya da böbrek nakli olacaktı. Ancak 2-3 ay içinde diyalizde de kaybedilecekti. Çocuklarda böbrek nakli için dünyada 10 kilo sınır vardır. O böbreğin karın içinde sığacağı yerin olması lazım. Kadınların böbreği biraz daha küçük olduğu için organı anneden almayı tercih ettik. Özel bir teknikle böbreği altı üste, üstü alta gelecek şekilde ters çevirerek oturttuk. Türkiye'de ilk kez bu kadar küçük çocuğa nakil yapıldı. Daha önce 8 kilo ya da 15 aylık çocuğa yapılmış. Ama hem 7.7 kilo hem 15 aylık hem de 72 santim çocuğa ilk kez yapılıyor. Çocuğun başka seçeneği yoktu." Yıldıray Aksoy, "İlk kızımız Selinay'ın tedavisini bulamadılar. Elifnaz'a ise 10 kilonun altında olmasına rağmen nakil yaptılar. Çok mutluyuz" derken anne Burcu Aksoy da hislerini "Bir can verdim dünyaya getirdim bir can daha verdim bu hayata kavuşturdum" diye anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızına 2'nci kez hayat verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN