Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebolaya karşı aşı keşfedildi

ABD merkezli bir ilaç markası, vücudu ebolaya karşı dirençli hale getiren bir aşı keşfetti. Maymunlar üzerinde başarı sağlayan aşı, insanlar üzerinde de denenmeye başlandı

Giriş Tarihi: 9.9.2014
ABD'nin Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalık Enstitüsü ve GlaxoSmithKline adlı ilaç firmasının keşfettiği aşının ebolaya çözüm olması bekleniyor. Günümüze dek en çok etkili olan iki ebola çeşidinden yola çıkılarak üretilen aşının, kısa süre içinde İngiltere ve Afrika ülkelerine taşınacağı ifade edildi. Halihazırda Batı Afrika'yı kasıp kavuran Zaire ebolası ve geçtiğimiz salgınlarda etkisini gösteren Sudan ebolasının virüsleri bilim insanları tarafından modifiye edildi. İki grup denek maymuna uygulanan aşının etkileri yakından gözlemlendi. Aşı verilmeyen maymunların ebolayla temas ettikten 6 gün sonra öldüğü kaydedilirken bu deneysel aşıyı alan maymunların 5 hafta boyunca hiçbir hastalık belirtisi göstermediği bildirildi.

ETKİ SÜRESİ SORU İŞARETİ

Nature Medicine dergisinde yayımlanan makaleye göre, aşıyla vücuda eboladan daha az tehlikeli bir virüs enjekte ediliyor. Vücuttaki bir gen de bu tehlikesiz virüse ve ebolaya karşı bir bağışıklık geliştiriyor. Böylelikle ebola daha vücuda girmeden, karşı-önlemler alınmış oluyor. Makalenin yazarları, aşının en önemli zayıflığı olarak ise "etki süresi"ni gösteriyor. Aşının ilk kullanımdan sonra yapılacak bir takviyeyle etkisini 10 aya kadar sürdürebileceği tahmin ediliyor. Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalık Enstitüsü Direktörü Doktor Anthony Fauci, "Aşının en önemli avantajı ise 5 haftada ya da daha kısa bir sürede ebolaya karşı tamamen bağışıklık geliştirebiliyor olmanız. Bunun maymunlar üzerindeki etkisinden haberdardık, şimdi insanlar üzerinde denemeye de başladık" açıklamalarında bulundu. İlk gönüllü deneğin 39 yaşında bir kadın olduğu ve geçtiğimiz hafta aşı enjeksiyonunun gerçekleştiği bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkililerinin tahminlerine göre bu yıl kasımda ebola aşısı Afrika ülkelerinde kullanılmaya başlayabilir.

SU ÇIĞLIKLARIYLA ÖLÜYORLAR

Liberya'da eboladan ölen hamile Fatimah Jakmeah'ın cenazesini kaldırmak için sağlık görevlileriyle birlikte AFP muhabirleri de geldi. Komşuları, kadının günler boyunca su ve yiyecek çığlıklarını duyduklarını fakat korkudan yaklaşamadıklarını aktarırken, WHO verilerine göre 5 Eylül itibariyle ebola kurbanlarının sayısı 2 bini geçti. Bölgede ebolayla mücadele eden uzmanlar, asıl bilançonun resmi rakamların çok üstünde olduğunu bildiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebolaya karşı aşı keşfedildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN