Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Caddede define avı 30 yıllık hayal çıktı

Rize'de, 30 yıl önce kuyuya düşen işçi yıllar sonra "Altın heykel ve tablolar görmüştüm" deyince iş makineleriyle define kazısı gerçekleştirildi, ancak sonuç hüsran oldu

Giriş Tarihi: 10.9.2014
Rize'de şehrin en işlek caddelerinden birinin trafiğe kapatılarak altında define aranmasının gerekçesinin, 30 yıl öncesinde yaşanan bir kazaya dayandığı ortaya çıktı. Orhan Eskiçırak (65) isimli vatandaş, Belediye ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne müracaat ederek şehrin en işlek bölgelerinden biri olan Atatürk Caddesi üzerindeki 100 metrekarelik alanda define arama izni aldı. Rumlardan kalma bir definenin bölgede olduğunu iddia eden Eskiçırak, zaman kaybetmeden iş makineleriyle çalışmalara başladı.

EKİPLERİN GÖZETİMİNDE KAZI

Cadde trafiğe kapatılarak, arama yapılacak olan alanın etrafı güvenlik şeridi ve brandalarla çevrildi. Şehrin yaya ve araç trafiğini doğrudan etkileyen cadde üzerindeki define kazısı Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü, İl Defterdarlığı ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri gözetiminde yapıldı. Bir aylık izinle başlayan çalışmalar sırasında iş makinesi su borusunu patlatınca açılan çukur suyla doldu. Zaman zaman bu tip aksiliklerin yaşandığı kazı akşam sonlandırıldı. Bir günlük çalışmanın ardından, bir ay sürecek kazının bittiği açıklanarak kazılan çukur kapatıldı.

'BİZ HAVAYI ALDIK'
Sonu hüsranla biten sıradışı define kazısının altından ise film gibi bir öykü çıktı. İddiaya göre, 30 yıl önce belediyede çalışan bir işçi, cadde üzerinde yapılan bir kanal çalışması sırasında, esrarengiz bir kuyuya düştü. Korkuya kapılan işçi kendini dışarı attı, düştüğü kuyunun üzerini kapattı. Yıllarca bunu bir sır olarak saklayan işçi, geçen yıl olayı babasına anlattı. Kuyunun bir odayı andırdığını, içinde mücevherlerle süslenmiş altın eşyalar, heykeller ve tablolar gördüğünü söyledi. Babası da oğlunun anlattıklarını, define konularıyla ilgilenen arkadaşı Orhan Eskiçırak'a aktardı. Heyecanlanan Eskiçırak, gerekli izinleri alarak kazıya başladı ama bahsedilen odaya ulaşılamadı. Çalışmalarda sadece mermer bir mezar başı bulundu. Eskiçırak, "Yağmur suyu hattı 1994'te değiştirilmiş. O zaman altınlar buradan alınmış olabilir. Kısacası biz havayı aldık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Caddede define avı 30 yıllık hayal çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN