Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çinili Cami turistlerin uğrak yeri oldu

Giriş Tarihi: 11.9.2014 15:45 Güncelleme Tarihi: 11.9.2014 15:45

Kütahya’nın en yüksek tepesi Maltepe semtindeki Çinili Cami, Kütahya’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri oldu..

1973 yılında Ressam Ahmet Yakupoğlu'nun ( 91) projesini çizdiği ve yapımı için önderlik yaptığı Çinili Cami halkın katkıları ile inşa edildi.

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Çinili Cami hakkında şu bilgileri verdi " Kütahya bilindiği gibi Türk Çiniciliğinin merkezidir. Kütahya'da bazı camilerin iç dekorasyonu el emeği göz nuru çinilerle bezenmiştir. Ama dış cephe olarak Çiniyi yansıtan bir caminin eksikliğini hep hissediyorduk. Kütahyalı tanınmış Ressam, Güzel Sanatlar Akademisi mezunu olan Gönül adamı Ahmet Yakupoğu,1973 yılında böyle bir Cami İnşaatı için kampanya başlattı. Projelerini bizzat kendisi çizdi. Kütahya halkının parasal katkıları ile bu cami inşaatı tamamlandı ve ibadete açıldı. 500 kişinin namaz kılabileceği Cami, estetik ve mimari açıdan son derece güzel ve ilgi çekmektedir. Orta Asya Türk Mimarisinden esinlenen, değerli büyüğümüz Yakupoğlu'nun unutulmaz katkıları ve aylarca süren çalışmaları ile bu kutsal mekânı Kütahya olarak kazandık. Kütahya'ya gelen yerli ve yabancı konukların ziyaret programlarında Çinili Cami mutlaka yer almakta ve ziyaret edenlerin hayranlığını ve takdirlerini kazanmaktadır. Bir yıl içinde Camiyi 100 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti"

15 yıldan beri yaşantısını İzmir'de sürdüren ve şu anda 91 yaşında olan Sanatkar Ahmet Yakupoğlu, Cami hakkında görüş istediğimizde, büyük bir tevazu göstererek " Allah nasip etti. Oldu" demekle yetindi.

BAHREYN KRALI HAMAD BİN İSA AL HALİFE'NİN SİPARİŞİ KÜTAHYA'DA 6 AYDA YAPILDI

Kütahya'dan Bahreyn Kralının sarayına dev bir vazo gönderildi. Kütahya Güral Porselen Fabrikası El Dekor Bölümünde yapılan dev vazo hakkında Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral " Bahreyn Kralı Hamad Bin İsa Al Halifenin siparişi üzerine 2 Metre 10 cm. Uzunluğundaki bu dev vazoyu fabrikamızın el dekoru bölümünde tamamen el emeği göz nuru ile altın yaldızlı olarak işledik. Sayın Bahreyn Kralının sarayında yer alan eserler arasında Türkiye'den Kütahya'dan bir eserin yer alması ülkem adına da gurur verici bir çalışma" dedi.


İHSAN TUNÇOĞLU- KÜTAHYA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çinili Cami turistlerin uğrak yeri oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN