Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 ilde asansör kontrolü yapıldı

Doğu ve Güneydoğu'daki 5 ilde asansörler kontrol edildi

Giriş Tarihi: 13.9.2014 17:15
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Diyarbakır Şubesi'nin 3 yılda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 5 ilde kontrol ettikleri 683 asansörden 620'sine kırmızı etiket taktıkları bildirildi.

ŞİŞLİ ACI BİR ÖRNEK OLDU

MMO Diyarbakır Şube Başkanı Gurbet Örçen, yaptığı yazılı açıklamada, 6 Eylül'de Şişli'de bir şantiyede cephe asansörünün 32. kattan yere çakılması sonucunda 10 kişinin yaşamını yitirdiğini anımsatarak, kazanın, kamusal alanlardaki denetimsizliğin tekrar gün yüzüne çıkışının acı bir örneği olarak ülke gündemine girdiğini savundu.

3 YILDIR KONTROL YAPILIYOR

Yaşanan bu trajik olaydan sonra güvenilirlikleri yeniden gündeme gelen asansörlerle ilgili Diyarbakır ve bölgedeki illerde 3 yıldır kontrol yaptıklarını kaydeden Örçen, konut, okul, fabrika, hastane, şantiye sahası ve saymakla bitmeyecek onlarca yerde kontrolden uzak can ve mal güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden asansörlerin bulunduğunu ileri sürdü.

Şube olarak 14 belediye ile yıllık asansör periyodik kontrol protokolü yaptıklarını aktaran Örçen, kontroller sonucunda oldukça vahim bir tabloyla karşı karşıya kaldıklarını kaydetti.

Son 3 yılda Diyarbakır, Siirt, Batman, Muş ve Şanlıurfa'da 683 asansörün kontrol edildiğini bildiren Örçen, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Kontrol edilen 683 asansörden 620'si kırmızı etiketle etiketlendirildi. Asansörlerin yüzde 91'i can ve mal güvenliği açısından tehlike arz ediyor. Diyarbakır ve bölge illerimizde binlerce asansör halen kontrol edilmemiş durumda ve kontrol edilmeyen her asansör olası kazalara davetiye çıkarmaktadır."

Örçen, ilgili kuruluş ve yöneticilere uyarıda bulunarak, olası kazaların önüne geçmek için asansörlerin yıllık kontrollerinin yapılması gerektiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 ilde asansör kontrolü yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN