Kefaletle serbest

Giriş Tarihi: 13.9.2014

Oscar Pistorius, sevgilisini öldürmekle yargılandığı davada taksirle öldürmekten suçlu bulundu. Kefaletle serbest bırakılan Pistorius'a verilecek hapis cezası paraya çevrilebilir

Güney Afrikalı ampute atlet Oscar Pistorius'un geçen yıl sevgililer gününde kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı öldürmek suçlamasıyla yargılandığı davada karar verildi. Önceki gün cinayet suçlamasından hakim kararıyla aklanan Pistorius, nihai kararda kasıt olmadan 'taksirle adam öldürmekten' suçlu bulundu. Hakim Thokozile Masipa önce Pistorius'un savunmasını dinledi. Ampute atlet kilitli tuvalet kapısına arkasında hırsız olduğunu düşünerek ateş ettiğini söyledi. Ancak hakim Masipa "Mantıklı ve iyi niyetli biri, 4 merminin kapının arkasındaki birinin ölümüne neden olabileceğini düşünebilir" diyerek Pistorius'un kusurlu olduğuna kanaat getirdi. Hakim bir sonraki duruşmanın 13 Ekim'de yapılacağını açıkladı. Ünlü atlet 13 Ekim'e kadar kefaretle serbest bırakıldı.

15 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Peki şimdi ne olacak? 13 Ekim'de her iki taraf şahitlerini duruşmaya getirebilecek. Hakim, Pistorius'a hapis mi yoksa para cezası mı vereceğini bu duruşma sonunda kararlaştıracak. Pistorius 15 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilecek ancak bu ceza kefarete çevrilebilecek. Steenkamp'ın yakınları kararı eleştirdi. Önceki günkü duruşmada ağlayan Pistorius'un bu kez soğukkanlı durması ise dikkatlerden kaçmadı. Aynı davada ateşli silahlarla ilgili 3 farklı olaydan daha yargılanan Pistorius'un, sadece bir restoranda yanlışlıkla silahını ateşlediği için ihmalkar davrandığı hükmüne varıldı. Pistorius'un bu olay nedeniyle de para cezası alması gündemde.

ESKİ SEVGİLİSİ DE ŞİKâYETÇİ
Oscar Pistorius'un öldürdüğü Reeva Steemkamp'tan önceki sevgilisi Samantha Taylor'dan şok sözler! Taylor ampute atletin şiddet eğiliminin kendisini her zaman korkuttuğunu söyleyerek "Bir kavgamız sonrası bana ve kendisine zarar vermemesi için silahını sakladım. Bir kere beni dövdü" dedi. Sinirlendiği zaman kendi kendisine vururdu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kefaletle serbest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN