Şehit 5005 askere bir asır sonra vefa

Giriş Tarihi: 14.9.2014

Balkan Harbi, Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale'de savaşırken yaralanan, getirildikleri Edirne Askeri Hastanesi'nde şehit düşen 5 bin 5 asker için yapılan şehitlik 26 Mart 2015'te tamamlanacak

Balkan Harbi, Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale'de savaşırken yaralanan ve tedavi için Edirne'deki dönemin en büyük Askeri Hastanesi'ne getirilen, ancak burada şehit düşen 5 bin 5 asker tespit edildi. Milli Savunma Bakanlığı tarafından şecereleri çıkarılan 5 bin 5 şehidin aileleri de tespit edilerek her birine mektup gönderildi. Bir mezar taşı bile olmayan bu şehitler için Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan, ancak şu anda sadece bir duvarı kalan Edirne Askeri Hastanesi'nin bulunduğu alana şehitlik yapılacak. 19 Eylül'de yapılacak temel atma törenine bir asır önce şehit olan askerlerin torunları da katılacak. Çanakkale'den sonra Türkiye'nin ikinci en büyük şehitliği olacak Edirne Askeri Hastanesi Şehitliği 26 Mart 2015'te tamamlanacak.

20 AİLEDEN GERİ DÖNÜŞ

Yaklaşık bir ay önce mektup gönderilmeye başlanılan ailelerden bugüne kadar 20'si geri dönüş yaptı. Kimisi dedesinin Çanakkale'de, kimisi de Balkanlar'da şehit olduğunu sanıyordu. Şehitleri İmar Vakfı ve Edirne Şehit Aileleri Derneği tarafından ortak yürütülen projenin temel atma törenine bu aileler de katılacak. SABAH'a konuşan Edirne Şehit Aileleri Derneği Başkan Yardımcısı Faruk Çiftçi, 26 Mart'a kadar ulaşılan tüm ailelerden geri dönüş yapılacağını beklediklerini söyledi. Çalışmadan haberdar olan Bilecik Cezaevi'nde tutuklu Turgay M. de Edirne Şehit Aileleri Derneği'ne bir mektup yazarak babaannesi Zehra'nın 1993'e kadar şehit maaşı aldığını, ancak dedesi Ahmet'in nerede şehit olduğunu bilmediklerini söyledi. Yapılan araştırmada Turgay M.'nin dedesi İsmailoğlu Ahmet'in 38'inci Alay'da er olarak görev yaptığı, Balkan Harbi sırasında yaralandığı ve tedavi edilmek üzere Edirne Askeri Hastanesi'ne getirildiği, 1916'da burada vefat ettiği tespit edildi. 1890'da kurulan Edirne Askeri Hastanesi 1941'e kadar hizmet verdi. Yaşanan savaşlarda çarpışırken yaralanan binlerce asker burada tedavi gördü. Kimi iyileşirken kimi burada şehit oldu. Şu anda sadece bir duvarı kalan hastanenin olduğu arazi, 1970'li yıllarda köylülere tahsis edildi. Köylüler, burada toprağı kazarken yüzlerce kemik buldu. Yıllar sonra yapılan araştırmada hastanede şehit olanlar için binanın yakınında bir mezarlık kurulduğu ve askerlerin buraya gömüldüğü öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit 5005 askere bir asır sonra vefa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN