Havalar nasıl olacak?

Giriş Tarihi: 15.9.2014 10:48 Güncelleme Tarihi: 15.9.2014 16:54

Meteoroloji yarın akşam için uyarıda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre yurdun yarın akşam saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine gireceğinin tahmin edildiğini açıkladı.

Hava sıcaklığında yarın önemli bir değişiklik olmayacağı, ancak Çarşamba gününden itibaren hafta sonuna kadar iç ve batı bölgelerde 3 ila 7 derece azalacağı tahmin edildiği belirtildi.

Yarın, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Ege, Göller yöresi, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz'de görülecek mevzi sağanak yağışlara ilave olarak akşam saatlerinden itibaren Trakya kesiminin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Çarşamba günü, yağışlı sistemin etkisini artırarak, Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara sebep olacağı bekleniyor. Yağışların; Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile İç Ege'de kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Perşembe günü, Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgesinde yağışların görülmeye devam edeceği bekleniyor.

Cuma günü, yağışlı sistemin Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde etkili olduktan sonra, hafta sonunda yurdumuzun kuzeydoğu kesimlerinde etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığında yarın önemli bir değişiklik olmayacağı, ancak Çarşamba gününden itibaren hafta sonuna kadar iç ve batı bölgelerde 3 ila 7 derece azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın yarın ve Çarşamba günleri Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege'de kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) olarak eseceği bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik beklenmiyor, mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; öğleden sonra Kars ve Ardahan çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, dolu, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu; bugün öğle saatlerinden sonra kuzey kesimleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 27
İstanbul: Parçalı, yer yer çok bulutlu; bugün sabah saatlerinde hafif sağanak yağışlı 27
İzmir: Az bulutlu ve açık 28
Adana: Parçalı, yer yer çok bulutlu; bugün öğle saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 32
Antalya: Parçalı ve az bulutlu 30
Samsun: Parçalı, yer yer çok bulutlu 26
Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu; bugün iç kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 25
Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu; bugün aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 24
Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu 33

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı, yer yer çok bulutlu; sabah saatlerinde bölgenin doğusunun sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE: Parçalı ve az bulutlu, kuzey kesimlerinin yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı, doğusu yer yer çok bulutlu; Doğu Akdeniz'in doğusunun aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, kuzey kesimlerinin yer yer çok bulutlu; öğle saatlerinden sonra Çankırı çevreleri ile Ankara ve Eskişehir'in kuzey kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu; öğle saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu; öğle saatlerinden sonra Çorum, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt ile Trabzon'un iç kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu; bölgenin kuzeyinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra Kars ve Ardahan çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, batı kesimlerinin yer yer çok bulutlu; öğle saatlerinden sonra Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN