Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onların çocukları için ders zili çalmadı

Abdi İpekçi Parkı'nda oturma eylemine devam eden aileler, eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla yaşadıklarını anlattı.

Giriş Tarihi: 15.9.2014 20:55 Güncelleme Tarihi: 5.3.2015 16:08
Terör örgütünce kaçırılan çocuklarının bulunması için Diyarbakır'da başlattıkları eylemi Ankara'da sürdüren aileler, okulların açıldığı bugünü gözü yaşlı geçirdi.

Lise üçüncü sınıf öğrencisi 16 yaşındaki oğlu Vedat Aydın'ın meslek lisesinde elektrik bölümünde okuduğunu belirten Leman Aydın, öğrencilerin ders başı yaptığı bugünün, kendisi için diğer günlerden daha zor geçtiğini ifade etti. "Bugün daha çok yıkıldım. Okullar açıldı. Kitapları, defterleri duruyor. Sırası boş. Allah rızası için çocuklarımızı serbest bırakmalarını, eğitimlerine devam etmelerini istiyoruz" sözleriyle duygularını dile getiren Aydın, tek isteklerinin çocuklarının geri gelmesi olduğunu söyledi.

16 yaşındaki oğlu Faruk Taşçı'dan mart ayından beri haber alamadıklarını bildiren Rahime Taşçı da "Bu çocuğu geri getirsinler. Okulunu okusun, bir mesleği olsun" diyerek gözyaşı döktü. Taşçı, oğlunun başarılı bir öğrenci olduğunu belirtti.

Annesiyle Ankara'ya gelen 10 yaşındaki Damla Taşçı ise ağabeyiyle okula gittikleri günleri anlattı. "Abimle sabah kalkar, kahvaltımızı yapardık. Kitaplarımızı hazırlar, okula giderdik. İnşallah yeniden gelir ve okula birlikte gideriz" diyen Damla, kendisinin hemşire, Faruk'un da polis olmak istediğini dile getirdi.

"HAYALLERİMİZİ GERİ VERSİNLER"

Sağlık lisesi ikinci sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Nurbahar'ın annesi de Hediye Karadağlı da "Bugün okullar başladı, çok ağladık. Çocuklarımızın hepsi okula gidecekti" diyerek duygularını aktardı. Çocuklarının kurtarılması için herkesin elinden geleni yapmasını isteyen anne, kızının çok çalışkan bir öğrenci olduğunu ve hemşire olmak istediğini ifade etti.

S.T da oğlu E.T'nın bugün lise ikinci sınıfa başlaması gerektiğini dile getirerek şunları kaydetti:

"Oğlum okul yerine şu anda dağda. Elinde kalem olması gerektiği yerde elinde silah var. Ellerini vicdanlarına koysunlar. Ne gerekiyorsa yapsınlar. Oğlumu yanımda görmek istiyorum, onun dağda ölmesini ya da katil olmasını istemiyorum. 14 yaşındaki bir çocuğun dağda ne işi var? Oğlum gazeteci olmak istiyordu, futbolcu olmak istiyordu. Hayali oydu. Bize hayallerimizi geri versinler, biz yaşama hakkı istiyoruz. Benim çocuğuma yaşama hakkını versinler, ben evladımı istiyorum."

"ZATEN BİR YILLARINI KAYBETTİLER"

Diyarbakır'da 117 gündür sürdürdükleri eylemi Ankara'ya taşıdıklarını ve 4 gündür Ankara'da olduklarını anlatan bir baba da "Çocuklarımız bir yıllarını zaten kaybettiler. Bütün yetkililerden rica ediyorum, 2014-2015 öğretim yılını kaybettirmeden bu ailelerin çocuklarını hemen geri getirsinler ve eğitimlerine devam ettirsinler" ifadesini kullandı.

Çocukları geri dönmeden eylemlerini sona erdirmeyeceklerini vurgulayan aileler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için de randevu talebinde bulunduklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onların çocukları için ders zili çalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN