Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tam 700 futbol sahası büyüklüğünde!

Giriş Tarihi: 15.9.2014 12:40 Güncelleme Tarihi: 15.9.2014 16:15

Konya'nın Ereğli ilçesinde 1,5 milyon ağacın bulunduğu 700 futbol sahası büyüklüğündeki elma bahçesi, bir ucundan diğer ucuna 10 kilometre.

Ereğli ve Niğde arasındaki 7 bin dönüm alanda kurulan işletmenin, Avrupa'nın tek parça halinde en büyük meyve bahçelerinden biri olma özelliğini taşıdığı belirtiliyor. Yatırımın 1999 yılında başladığı bahçedeki elmalar hem yurt içi hem de dışına gönderiliyor.

Yaklaşık 1,5 milyon ağacın bulunduğu ve son derece modern olan tesiste güneş, dolu ve rüzgar gibi doğal etkilerden ağaçları korumak için bahçenin üzeri de fileyle kaplı.

DON OLAYLARINA KARŞI 104 RÜZGAR PERVANESİ BULUNUYOR


Bahçede, don olaylarına karşı 3-4 derece sıcaklık avantajı sağlayan 104 rüzgar pervanesi bulunuyor. Dalgıç pompalarla yer altından su çıkarılan bahçe içinde damla sulama havuzları, personel koğuşları, idari binalar, yemekhane, bekçi evleri, misafirhane, malzeme depoları, personel lojmanları gibi üniteler yer alıyor.

ELMADA İZ OLMAMASI İÇİN PAMUKLU ELDİVEN KULLANILIYOR


Bir ucundan diğer ucuna 10 kilometre mesafe bulunan ve sürekli 180 kişinin çalıştığı tesiste, personel sayısı ürün hasadının yoğun olduğu dönemlerde 500'e kadar çıkıyor. Yaklaşık 700 futbol sahası büyüklüğündeki bahçede çalışan işçiler özel eğitimden geçiriliyor ve pamuklu eldiven kullanmaları sağlanıyor. Bahçede yılda ortalama 20 bin ton elma üretiliyor.

12 ÇEŞİT ELMA ÜRETİLİYOR


Bahçede ziraat mühendisi olarak çalışan Ali Aydın yaptığı açıklamada, Ali ve Bülent Özler kardeşlere ait tesiste 12 çeşit elma üretildiğini söyledi. Hasadın ağustos ayından başlayıp ekimin sonuna kadar sürdüğünü anlatan Aydın, her çeşidin hasat kriterlerinin farklı olduğunu, analiz yaptıktan sonra toplama işlemine geçtiklerini ifade etti.

Aydın, elmaların iç piyasa ve dış pazarda tüketildiğini belirterek şöyle devam etti:

"Elmaların bir kısmı başta Rusya ve Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. İç piyasada ise marketlere gönderiyoruz. Elma toplama işlemine çok önem veriyoruz. Elmalarda darbe ve parmak izi olduğunda pazar maliyeti düşüyor. Bu nedenle işçilerin eğitimine önem veriyor ve sürekli uyarıyoruz. Hata yapan olduğunda yeniden eğitim veriliyor. İşçiler elmayı avuç içine alıyor, yandan yukarıya doğru kıvırıyor. Bu şekilde toplanıyor."

PATENTLİ ELMA DA ÜRETİLİYOR


Ereğli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Soylu ise elmacılığın ilçede geniş alanda yapıldığını dile getirdi.

Adana ve Mersin'den gelen üreticilerin ilçeden arazi satın alıp üretim yaptıklarını kaydeden Soylu, "İlçede 40 bin dekara yakın kapalı elma bahçesi var. Bu bahçelerde özel bir çeşit, yani patentli bir elma da yetiştiriliyor. Böyle modern bahçeler bizi mutlu ediyor. Bu tür yerler ilçe ekonomisine büyük katkı sağlıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tam 700 futbol sahası büyüklüğünde!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN