Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koza'nın ruhsatsız madenine Bergamalı köylüden geçit yok

Giriş Tarihi: 16.9.2014

Koza Altın Madencilik'in Kaz Dağları'nda açmak istediği maden ocağının ÇED toplantısında konuşan Bergama Belediye Başkanı Gönenç, "Ruhsatı Şubat 2014'te bitti. Toplantı hukuki değil" dedi. Orman Bakanlığı yetkilileri toplantıyı iptal etti

Koza Altın Madeni'nin, Yerlitahtacı köyünde yapmak istediği maden ocağının ÇED toplantısı, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve halkın itirazlarıyla yapılamadı. Köyün Kültür Evi Bahçesi'nde yapılmak istenen toplantı, jandarmanın aldığı sıkı güvenlik önlemleri altında başladı. Toplantıya Bergama Belediye başkanı Mehmet Gönenç, köy muhtarları, Bergama El Ele Derneği ve yaklaşık 250 köylü katıldı.

TOPLANTI HUKUKİ DEĞİL
Çevre ve Orman Bakanlığı yetkililerince açılışı yapılan toplantıda ilk olarak şirketin hazırladığı slayt gösterisinin izlenmesi istendi. Bunun üzerine söz alan Gönenç, "Halkın katılım toplantısı hukuki olarak uygun değildir. Çünkü sahanın ruhsatı Şubat 2014'de bitmiştir. Şu an ruhsat uzatma talebi incelemesi devam ediyor. Ruhsatın olmadığı toplantı yasal değildir. Toplantı iptal edilmeli. Toplantı yapıldığında alınacak kararlar ya da bilgilendirmeler hukuken yok hükmündedir" dedi. İtirazlar üzerine şirket yetkilileri ruhsatın geçerli olduğuna ilişkin ya da süre uzatımı yapıldığını gösteren belge ibraz edilememesi üzerine Bakanlık yetkilileri, ÇED toplantısını "Toplantı halkın bilgilendirilmeyi istememesi nedeniyle iptal edilmiştir" ifadelerini kullanarak sonlandırdı. Toplantı sonrası altın madeni tarafından alana getirilen maden çalışanlarıyla vatandaşlar arasında tartışmalar yaşandı. Bu sırada altın madeni çalışanlarının "Toplantıya katıldık" diyerek imza toplayıp alandaki memura verdikleri de gözlendi. Maden görevlisi bazı çalışanlar ise köylülere "Sizi işe alacağız" dedi. Ancak vatandaşlar tepki gösterdi. Daha sonra vatandaşlar protesto ederek alkışlarla toplantı yerinden ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koza'nın ruhsatsız madenine Bergamalı köylüden geçit yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN