Van’da korkutan görüntü

Van'ın Gürpınar ilçesinde bulunan ve hem elektrik üretiminde hem de tarım arazilerinin sulanmasında kullanılan Zernek Barajı'nda biriken su, son 30 yılın en alt seviyesine düştü.

Giriş Tarihi: 16.9.2014 15:30
Son yılların en kurak yazının yaşandığı Van'da, Gürpınar ilçesi sınırlarında bulunan ve 1985 yılında faaliyete geçen Zernek Barajı'ndaki su seviyesi yüzde 20'lere kadar geriledi.

İlçedeki yaklaşık 8 bin hektar alanın sulama ihtiyacını karşılayan ve aynı zamanda elektrik üretimi yapan barajda, su seviyesi baraj kapaklarının altına düştü ve toprakta çatlaklar oluştu.

Gürpınar Sulama Birliği Başkanı Mehmet Avcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaz mevsiminde yaşanan kuraklığın Zernek Barajı'nda önemli ölçüde su kaybına neden olduğunu belirterek, barajdaki suyun yalnızca 20 günlük ihtiyacı karşılayabileceğini söyledi.

Seviyenin 1985 yılından bu yana ilk defa bu kadar aşağılara gerilediğini vurgulayan Avcı, geçmiş yıllarda çiftçilerin sulaması bittiğinide dahi barajdaki su seviyesinin yüzde 50'lerde olduğunu ifade etti.

Avcı, seviyedeki azalmanın çiftçiler açısından tehlikeye işaret ettiğine değinerek, "Bu yıl yağışların az olması Van'da sulama ve elektrik üretmek amaçlı kurulan Zernek Barajı'nı kurutma seviyelerine getirdi. Yaşanan kuraklık, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki çiftçiyi de endişelendirmeye başladı. 105 milyon metreküp su depolanan barajda, sulama sezonunun bitimine 10 gün kala yüzde 20 oranında su kaldı" dedi.

Suların çekilmesinden dolayı balıkçı teknelerinin karaya oturduğunu anlatan Avcı, şunları kaydetti:

Bu yıl kar yağışı az olduğu gibi sonbahar yağışlarını da göremedik. Bu yıl sulama sezonumuzun bitmesine 10 gün var. Biz su bittiği için baraj kapaklarını kapattık. Böyle giderse Gürpınar'a hayat veren bu barajdan sulama yapan çiftçilerimiz gelecek yıl büyük sıkıntı çekecek. İnşallah şu günlerde yağış olur ve barajımızın doluluk oranı artar. Alınabilecek bir tedbir yok. İşimiz Allah'a kalmış."

DSİ 17. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise Doğu ve Günydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan kuraklıktan Van'ın da etkilendiğini bildirerek, Zernek Barajı'ndaki su seviyesinin munimum kotta bulunması nedeniyle elektirik üretiminin durduğunu ve sulama yapılmadığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van’da korkutan görüntü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN