Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konyaaltı Sahili'nin yeşile dönüşmesi

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, dün Konyaaltı Sahili'nin bazı bölümlerinin renginin yeşile dönüşmesiyle ilgili olarak, "Suyun renginin fitoplankton çoğalması, yani alg (deniz yosunu) patlamasından değiştiğini tahmin ediyorum. Korkacak bir şey yok, bir zehirlenme durumu yok" dedi.

Giriş Tarihi: 17.9.2014 15:22
Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, dün öğle saatlerinde Konyaaltı Sahili'nin bazı bölümlerinin renginin değişmesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Deniz suyunu tahlil etmediklerini, fakat gördüğü kadarıyla sudaki yeşermenin fitoplankton çoğalmasından kaynaklandığını düşündüğünü belirten Gökoğlu, "Bunlar çok küçük canlılardır, besin zincirinin en alt halkasıdır. Su sıcaklığı uygunsa bunlar çok hızlı bir şekilde çoğalır ve rengi değiştirir" dedi.

Belek ve Konyaaltı bölgesinde denize dökülen çok fazla dere veya çay olduğunu kaydeden Gökoğlu, bazen çayların önünün kapandığını, içeride çoğalan suyun birden boşalmasıyla denizde alg patlaması olduğunu söyledi.

İnsan sağlığını tehdit edecek bir durum olmadığını, olsaydı bölgede çok fazla balık ölümü olacağını ifade eden Gökoğlu, şöyle konuştu:

"Gördüğüm kadarıyla dün yaşanan olay fitoplankton çoğalması, yani alg patlaması. Bu zaman zaman denizlerde yaşanan bir durum. Bölgedeki tatlı suların etkisi olabilir. Denize dökülen çayların ağzı bazen kapanır. İçeride su şişer ve birden boşalır. Bu sırada çok fazla besleyici element deniz suyuna karışır. Sularda girdi çok fazla, besleyici element çok fazla. Bu besin girdisi, karasal, evsel ve tarımsal kaynaklı olabilir. Bu nedenle sularda alg çoğalması oluyor. Akıntıyla ve rüzgarla Konyaaltı'na sürüklenip rengi değiştirmiş. Bazen suyun kızardığını, bazen karardığını bazen de yeşile dönüştüğünü görebilirsiniz. Korkacak bir durum yok, biz yıllardır Konyaaltı'nda dalış yapıyoruz, bu dalışlarımızda zaman zaman bu durumla karşılaşıyoruz."

Bir basın mensubunun, "konunun depremle ilgisi var mı?" şeklindeki sorusu üzerine Gökoğlu, konunun depremle ilgisinin olmadığını söyledi.

Dün öğle saatlerinden itibaren Konyaaltı Sahili'nde suyun renginin yeşile dönüştüğü görülmüş, birkaç saat süren bu durum denize giren vatandaşların endişelenmesine neden olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konyaaltı Sahili'nin yeşile dönüşmesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN