Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kilo vermiyor ödem atıyor'

Akalın'ın 3 öğün yumurtayla günde bir kilo verdiğini söylediği diyetini uzmanlar yorumladı: Kilo vermiyor sadece vücudundaki sıvıyı atıyor

Demet Akalın, geçen gün 'mucize diyet' dediği listeyi instagram hesabından paylaşınca takipçilerinden tepki topladı. Akalın, günde üç öğün yumurta yiyerek 4 günde 4 kilo verdiğini söyledi. Akalın'ın mönüsünde sabah haşlanmış yumurta, öğlen yumurta akından omlet akşam ise normal omlet bulunuyor. Akalın, aralarda da bitkisel çaylar içiyor. Her gün yürüyüşünü de eksik etmediğini söyleyen Akalın'ın, günde bir kilo verdirten diyeti açıklaması üzerine takipçileri sert yorumlarda bulundu. Akalın, doğumdan sonra yeniden form tutmak için ünlü isimlerin yaşam koçu Şeyda Coşkun ile çalışmaya başlamış ve ünlü ismin sözünden dışarıya çıkmadığını söylemişti.

'EN ÇOK BİR HAFTA'
Akalın'ın günde bir kilo verdiren diyetini işin uzmanlarına sorduk.
Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan: "Bu diyette tek protein var, bu durum da vitamin eksikliğine yol açar. Normal bir insan bu şekilde kilo veremez ancak doğum sonrasında bu şekilde kilo verilmesi mümkün. Kas ya da yağ dokusu değil su yani, ödem atıyorsunuzdur. Her gün bir kilo vermek su atarak olur. Bu diyette bağırsaklarda kabızlık oluşur. Bu diyete en fazla bir hafta devam edilebilir."
Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez: "Bu tip diyetleri sık uygulamak kanser, kalp ve tiroit gibi hastalıkların birden oluşmasını sağlayabilir. Verilen kilo korunamaz. Tek besine dayalı, düşük kalorili, vitamin ve minareller olmadan karbonhidrat içermeyen diyetlerde verilen kilonun yüzde 75'i su, yüzde 25'i de kas kitlesinden kaybolur. Kolajen doku kaybı olacağı için deri altında buruşma, sarkma, bacak içinde çatlaklar, yanaklarda düşme olur spor da yapsa bunu toparlayamaz."

'İNSANLARIN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATIYORSUNUZ'
Akalın'ın takipçilerinden bazılarının yorumları şöyle:
-sebilali: Demet Hanım bu tür özel diyetleri paylaşarak insanların sağlığını tehlikeye atıyorsunuz, aman arkadaşlar sakın ha denemeyin!
-diyetisyennuraysavaş: Yeni doğum yapmış bir kadın fotoğrafın altına not bırakarak Demet Hanım'dan yardım istiyor. Muhtemel emziriyor. Bu listeleri uygulasa ne olur sizce? Yazık!
-diyetci: Diyetisyene danışmadan böyle saçma listelere rağbet göstermeyin!
-bsrcns: Bir de günde bir kilo verdiren mönüm diyor kadın. O kadar yanlış ki. Şimdi kısa yoldan zayıflamak isteyenler seni örnek alacak. Diyet kişiye özeldir.
-candaş: Bu diyet falan değil tek yönlü bir beslenme. Çok tehlikeli!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kilo vermiyor ödem atıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN